Veteran sporcuların yaşam kalitesi, egzersiz bağımlılığı ve yeme davranışlarının incelenmesi
Quality of life of veteran athletes, examining exercise addiction and eating behaviors
  1. Tez No: 683136
  2. Yazar: KAMİL BOĞAÇ İSKENDER
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. İRFAN YILDIRIM
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Mersin Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 77
Özet
Bu çalışmanın amacı; veteran sporcuların yaşam kalitelerini, egzersiz bağımlılığı ve yeme davranışlarını belirlemek; egzersiz bağımlılıkları ve yeme davranışlarına göre yaşam kalitelerini incelemektir. Çalışma, 126 kadın ve 283 erkek toplam 409 gönüllü katılımcı ile yapılmıştır. Veri toplama araçlarıolarak,“Yaşam Kalitesi Ölçeği Kısa Formu Whooqol-Bref-Tr”,“Üç Faktörlü Yeme Ölçeği-TR21”,“Egzersiz Bağımlılığının ölçeği-21”ve“ Demograf Bilgi Formu”kullanılmıştır. Verilerin çarpıklık ve basıklık değerleri verilerin normal dağılıma sahip olduğunu göstermektedir. Verilerin analizinde betimleyici istatistik için frekans ve yüzde dağılımları, ortalama ve standart sapma kullanılarak, parametrik testlerden iki bağımsız grup ortalamaları arasında karşılaştırmalar için T-Testi, ikiden fazla grup ortalamaları arasındaki fark ANOVA ve değişkenler arasındaki ilişki düzeylerini belirlemek için Pearson Korelasyon ve Çok Yönlü Regresyon analizi uygulanmıştır. İstatistiksel anlamlılık düzeyine 0.05 hata payı ile bakılmıştır. Yaş ortalamasının (yıl) 47,88, standart sapmasının ± 8,22, boy ortalamasının (cm) 174,25 standart sapmasının ± 8,13, vücut ağırlıklarının (kg) ortalamasının 77,06, standart sapmasının ± 15,34, olduğu gözlemlenmiştir. Katılımcıların %40,10'unun asemptomatik, %58,44'ünün semptomatik, %1,47'sinin egzersiz bağımlısı olduğu tespit edilmiştir. Cinsiyet değişkeninde, eğitim düzeylerinde, haftalık egzersiz sıklığı, algılan gelir düzeyi ve yaşam kalitesi ile genel yaşam kalitesi düzeylerinde anlamlı fark tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
This study was conducted to examine the quality of the life, exercise addiction and eating behavior levels of veteran athletes between the ages of 35 and 65 who have participated in licensed competitions for the last three years. As data collection tools,“Quality of Life Scale- Short Form Whooqol – Bref- Tr”,“Three Factor Eating Scale- TR21”,“Exercise Addiction Scale -21 ”and“Demographic Information Form”were used. The study was conducted with 126(30.6%) women and 283(69.2%) men, with 409 volunteer participants. It was observed that the average of (year) was 47.88, the standard deviation was ± 8.22, the average of height (cm) 174.25 standard deviation was ±8.13, the average body weight (kg) was 77.06, the standard deviation was ±15.34. According to the result of the analysis between standard deviation scales, a positive low- level relationship was found between exercise addiction and eating behavior, and a low – level negative relationship was found between eating behavior and quality of life.