Çukurova'nın kalkınmasında sosyal ve iktisadi yönleriyle Atatürk çiftlikleri
Social and economic in Cukurova's development Ataturk farms with aspects
- Tez No: 683137
- Danışmanlar: DOÇ. DR. AHMET ASKER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Tarih, Türk İnkılap Tarihi, History, History of Turkish Revolution
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Mersin Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 267
Özet
Çukurova verimli topraklara, tarım yapabilmek için uygun bir iklime ve özel bir coğrafi konuma sahiptir. Bu nedenle bu bölgenin vazgeçilmez geçim kaynağı geçmişten günümüze tarım olmuştur. Mustafa Kemal Atatürk Ankara'da Atatürk Orman Çiftliğine bağlı olarak kuracağı diğer çiftlikler için Çukurova bölgesini seçmiştir. Cumhuriyet Döneminde Çukurova'nın tarımsal kalkınma ve modernleşmeye duyduğu ihtiyaç Gazi Mustafa Kemal Atatürk'ün dikkatinden kaçmamıştır. Modern tarıma geçebilmek Cumhuriyet Döneminin en önemli politikalarından biri olmuştur. Atatürk Çukurova bölgesinde kendi şahsi mülki olan; Silifke'de Tekir ve Şövalye Dörtyol'da portakal bahçesi ile Karabasamak, Tarsus'ta Piloğlu Çiftliklerini kurarak Çukurova'nın sosyal ve iktisadi kalkınmasını gerçekleştirmeye çalışmıştır. Atatürk çiftliklerinde modern tarım yöntemleri uygulanarak bölge çiftçisine örnek olunmaya çalışılmıştır. Aynı zamanda Atatürk Çukurova bölgesinde Tohum Islah İstasyonu, Ziraat Mektebi ve Ceyhan Mercimek Harası(Çukurova Çiftliği/Anavarza Çiftliği) ve Tarım Kredi Kooperatiflerinin kurulması konusunda da destek olmuştur. Böylelikle Çukurova'da iktisadi ve sosyal yaşam değişime uğramıştır. Sonuç olarak Atatürk Çiftlikleri ve Cumhuriyet Döneminde uygulanan politikalar Çukurova'nın sosyal ve iktisadi kalkınmasını şekillendiren en önemli aşamalardan birini oluşturmuştur.
Özet (Çeviri)
Cukurova has fertile soils, a suitable climate for agriculture and an important geographical position. For this reason, the indispensable source of livelihood of this region has been agriculture from the past to the present. Hence, Mustafa Kemal Ataturk chose the Cukurova region for farms to be established under Ataturk Forest Farm in Ankara. During the Republican period, Cukurova's need for agricultural development and modernization did not escape the attention of Gazi Mustafa Kemal Ataturk. The transition to modern agriculture was one of the most important policies of the Republican era. Ataturk also had his own personal property in the Cukurova region; Tekir and Sovalye farms in Silifke, Orange Grove and Karabasamak farm in Dortyol. Furthermore, he tried to pursue the social and economic development of Cukurova by establishing Piloglu Farms in Tarsus.Ataturk farms tried to be an example to the farmers of the region by applying modern agricultural methods. He also supported the establishment of a seed breeding station, Agricultural School and Ceyhan Mercimek Harasi (Cukurova farm/Anavarza farm), and Agricultural Credit Cooperatives in Ataturk Cukurova region. Thus, economic, and social life in Cukurova has undergone several changes. In these aspects, Ataturk's farms and the policies implemented during the Republic formed one of the most important stages that shaped the social and economic development of Cukurova.