Farklı kalınlıklardaki hibrit ve lösit ile güçlendirilmiş cam seramik yapıda CAD/CAM seramik restoratif materyallerin rezin esaslı yapıştırma materyallerinin polimerizasyonuna etkisi
Effect of different thickness hybrid and leucite reinforced glass ceramic CAD/CAM restorative materials on polymerization of resin based luting materials
  1. Tez No: 683135
  2. Yazar: SONGÜL KILIÇ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MİNE BETÜL ÜÇTAŞLI
  4. Tez Türü: Diş Hekimliği Uzmanlık
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Diş Hekimliği Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Restoratif Diş Tedavisi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Restoratif Diş Tedavisi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 119
Özet
Bu çalışmanın amacı farklı kalınlık ve farklı yapıda seramik benzeri ve seramik materyallerin (hibrit seramik ve lösit ile güçlendirilmiş seramik CAD/CAM restoratif materyali) altında 4 farklı rezin esaslı yapıştırma materyallerinin polimerizasyonuna etkisini 1 saat, 24 saat, 7 gün, 30 gün sonra Vicker's mikrosertlik ölçümü ile değerlendirmektir. A2 renginde, farklı yapıda CAD/CAM indirekt restoratif materyallerden 1mm ve 2 mm kalınlıkta bloklar elde edildi. Akışkan kompozit rezin, kendinden adeziv rezin siman, ışıkla polimerize kompozit rezin siman ve dual polimerize kompozit rezin siman olmak üzere 4 farklı yapıdaki yapıştırma materyali kullanıldı. Yapıştırma materyalleri üzerinde restoratif materyal bulunmadan ve farklı kalınlıkta indirekt restoratif materyal üzerinden LED ışık cihazı ile 40 saniye süre ile polimerize edildi. Test örnekleri hazırlandıktan sonra 37ºC'de etüv içerisinde 1 saat, 24 saat, 7 gün ve 30 gün bekletildi ve bekleme süreleri sonunda test örneklerinin üst ve alt yüzeylerinden Vicker's mikrosertlik ölçümleri gerçekleştirildi. Elde edilen verilerin istatistiksel analizi SPSS 25 programı ile yapıldı ve %95 güven aralığında çalışıldı. Verilerin analizinde Friedman testi, Wilcoxon testi, Kruskal Wallis testi, Mann Whitney testi kullanıldı. Çoklu karşılaştırmalarda Bonferroni düzeltmesi uygulandı. İndirekt restoratif materyal bulunmayan test örneklerinin alt ve üst yüzey ölçümleri arasında fark oluşmadı (p>0,05). Yapıştırma simanın üzerinde indirekt restoratif materyal bulunan örneklerin üst yüzey sertlik değerleri alt yüzey sertlik değerlerine göre daha yüksektir (p0,05).
Özet (Çeviri)
The aim of this study was to evaluate the effect of 4 different resin based luting materials on polymerization by using Vicker's microhardness measurement after 1 hour, 24 hours, 7 days and 30 days under different thicknesses of hybrid ceramic and leucite reinforced glass ceramic CAD / CAM restorative materials. Blocks of 1mm and 2mm thickness were obtained from A2 color different CAD / CAM indirect restorative materials. Four different types of luting materials were used: Flowable composite resin, self adhesive resin cement, light cure resin cement and dual cure resin cement. Luting materials were polymerized for 40 seconds with an LED light unit over indirect restorative materials in different thicknesses without any restorative material. After the polimerization of test specimens, test specimens stored at 37ºC'de oven for 1 hour, 24 hour, 7 days and 30 days and after each storage times, Vicker's hardness measurements were performed from the upper and lower surfaces of the test specimens. The statistical analysis of the obtained data were completed with the SPSS 25 program and at a 95% confidence level. Friedman test, Wilcoxon test, Kruskal Wallis test and Mann Whitney test were used for the analysis of the data. Bonferroni correction was applied for multiple comparisons. There was no difference between the upper and lower surface measurements of the test samples without indirect restorative material (p> 0.05). The upper surface hardness values of the samples with indirect restorative materials are higher than the lower surface hardness values (p 0.05).