Kalp yetmezliği hastalarında sağlık okuryazarlığı, sağlık davranışları ve öz bakım arasındaki ilişkinin incelenmesi
  1. Tez No: 683145
  2. Yazar: NACİYE YÜCE
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MELTEM ŞİRİN GÖK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Esasları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 105
Özet
Amaç: Araştırmanın amacı kalp yetmezliği hastalarında sağlık okuryazarlığı ile sağlık davranışları ve öz bakım arasındaki ilişkiyi belirlemektir. Materyal ve Metot: Tanımlayıcı türde yapılan araştırmaya Atatürk Üniversitesi Sağlık Araştırma ve Uygulama Merkezi'nin kardiyoloji kliniklerinde yatan 120 kalp yetmezliği hastası alınmıştır. Araştırmanın verileri Hasta Tanıtım Formu, Türkiye Sağlık Okuryazarlığı Ölçeği-32 (TSOY-32), Kalp Yetmezliği Sağlık Davranışları Ölçeği (KYSDÖ), Avrupa Kalp Yetmezliği Öz Bakım Davranışı Ölçeği-12 (AKYÖBDÖ-12) ve Kalp Yetersizliği Öz Bakım İndeksi (KYÖBİ) kullanılarak toplanmıştır. Bulgular: Hastaların sağlık okuryazarlığı toplam puan ortalaması 24.93±9.42 bulunmuştur. Hastaların %50'si yetersiz, %32.5'i sorunlu/sınırlı, %13.3'ü yeterli ve %4.2'si mükemmel sağlık okuryazarlığı düzeyine sahiptirler. KYSDÖ puan ortalaması 60.09±8.75'dir. AKYÖBDÖ-12'nin puan ortalaması 36.81±8.53 ve hastaların %58.3'ünün öz bakımı yetersizdir. KYÖBİ'nin alt boyut puan ortalamaları öz bakımı sürdürme 22.87±3.23, öz bakım yönetimi 13.62±4.46 ve öz bakım sağlamada kendine güven 14.38±3.00'tür.
Özet (Çeviri)
Aim: The aim of the study is to determine relationships between health literacy, health behaviors and self-care among patients suffering health failure. Material and method: One hundred twenty (120) heart failure patients who were hospitalized in the cardiology clinics of Ataturk University Health Research and Application Center were taken into the descriptive study. The study data were collected by Patient Introduction Form, The Turkey Health Literacy Scale-32, Heart Failure Health Behaviors Scale, European Heart Failure Self Care Behavior Scale-12 and Self Care of Heart Failure Index. Results: The total mean score of health literacy of patients was found 24.93± 9.42. 50% of the participants have inadequate, 32.5% problematic/limited, 13.3% adequate and 4.2% excellent health literacy levels. The mean score of heart failure health behavior scale was 60.09± 8.75. Mean score of Health Failure Self-Care Behavior Scale was 36.81± 8.53 and 58.3% of participants had inadequate level of self-care. The mean sub-scale scores of self-care maintenance, self-care management and self-care confidence were respectively 22.87±3.23, 13.62±4.46, 14.38±3.00.