Kalp yetmezliği hastalarında semptomların değerlendirilmesi
Evaluation of symptoms in heart failure paitents
  1. Tez No: 431661
  2. Yazar: SEMİHA ALKAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. NESRİN NURAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Hemşireliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 81
Özet
Araştırma kalp yetmezliği hastalarında hastaneye tekrarlı yatışlara neden olan semptomların sıklığını ve boyutlarını değerlendirmek, bunları etkileyen sosyodemografik ve klinik ilgili özelliklerini belirlemek amacıyla tanımlayıcı olarak yapılmıştır. Araştırmanın örneklemini kardiyoloji servisinde yatan 117 hasta oluşturdu. Veriler araştırmacı tarafından“Hasta Bilgi Formu”,“Kalp Yetmezliği Memorial Semptom Değerlendirme Ölçeği (MSAS-HF)”ve“Charlason Komorbidite İndeksi”kullanılarak toplandı. Verilerin analizinde sayı, yüzde, ortalama, Independent t, One-way annova, Mann whitney u, Kruskal wallis testleri ve Korelasyon analizi kullanıldı. Araştırmaya alınan hastaların %66.7'si erkek ve yaş ortalaması 68.60±12.55 yıldır. Hastaların %40.2'sinin kalp yetmezliği tanı yılı 1-3 yıl arasındadır. New York Kalp Derneği (NYHA) sınıflamasına göre hastaların %59.8'inde III.sınıf kalp yetmezliği bulunmaktaydı. Hastaların %58.1'inin ejeksiyon fraksiyon değeri %10 - %25 arasında olup, %42.7'si geçen 1 yıl içinde 1-3 kez kalp yetmezliği nedeniyle hastaneye yatmıştır. Hastaların en sık deneyimlediği semptomlar; gece ve gündüz solunum güçlüğü (%82.1;%81.2), uyku problemi (%77.8), halsizlik (%65.8), düz yatar pozisyonda solunum güçlüğü (%59.8), şişkinlik hissi (%59.8)'dir.
Özet (Çeviri)
Research was planned descriptive in order to evaluate the frequency and size of the symptoms which cause hospital readmission for heart failure patients and to determine affecting them sociodemographic and disease-related features. The sample of the study were consist of 117 patients hospitalized in cardiology service. The data was collected by the researcher using“Patient Information Form”,“Heart Failure Memorial Assessment Scale (MSAS-HF)”and“Charlson Comorbidity Index”. In the analysis of data, number, percentage, mean, Independent t, One-way annova, Mann whitney u, Kruskal wallis tests and Correlation analys was used. The mean age of patients in the study were 68.60 ± 12.55 and 66.7% were male. 40.2% of patients were diagnosed with heart failure 1-3 years ago. According to New York Heart Association (NYHA) classification, 59.8% of patients had class III heart failure. Of the patients, 58.1% had 10%-25% ejection fraction, 42.7% were hospitalized 1-3 times due to heart failure within 1 year. The most common sypmtoms experienced by patients were day and night shortness of breath (82.1%;81.2%), difficulty sleeping (77.8%), fatigue (65.8%), difficulty breathing when lying flat (59.8%), feeling bloated (59.8%).