Süreç-tür yazma modelinin öğretmen adaylarının ikna edici yazma becerilerini geliştirmeye etkisi
The effect of the process-genre writing model on developing the persuasive writing skills of pre-service teachers
- Tez No: 683144
- Danışmanlar: PROF. DR. HALİT KARATAY
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bolu Abant İzzet Baysal Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türkçe ve Sosyal Bilimler Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Türkçe Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 365
Özet
Araştırmanın temel amacı, Türkçe öğretmeni adaylarının ikna edici yazma becerilerinin geliştirilmesinde Süreç-Tür Modelinin etkililiğini incelemektir. Araştırmanın diğer amaçları ise modelin öğretmen adaylarının yazma kaygılarına ve yazmaya ilişkin öz düzenleme yetkinliklerine olan etkisi ortaya koymaktır. Çalışmada nitel ve nicel araştırma tekniklerinin bir arada kullanıldığı karma yöntem yaklaşımından yararlanılmış, bu doğrultuda yakınsak karma desenin paralel veri tabanları modeli kullanılmıştır. Araştırmanın nicel kısmında yarı deneysel tasarım kullanılmıştır. Çalışma grubu, 2019-2020 eğitim-öğretim yılında iki farklı devlet üniversitesinde öğrenim gören ve 40'ı deney, 38'i kontrol grubuna atanan toplam 78 Türkçe öğretmeni adayından oluşturulmuştur. Deney grubu öğrencilerine Süreç-Tür Modeli'ne dayalı olarak 9 haftalık bir uygulama süreci gerçekleştirilmiş, konrol grubu öğrencileri ise mevcut programa göre öğrenim görmüştür. Araştırmanın nicel verileri kişisel bilgi formu, ikna edici yazma, kaygı ölçeği ve öz düzenleme yetkinliği ölçeği ile toplanmıştır. Nitel veriler, yarı yapılandırılmış ön ve son görüşme formlarıyla elde edilmiştir. Verilerin çözümlenmesinde nicel boyuta yönelik olarak betimleyici istatistikler ve hipotez testleri, nitel boyuta yönelik olarak ise tematik analiz ve kategorisel analiz kullanılmıştır. Ayrıca kodlayıcılar arası uyumu belirlemek için Kappa istatistiğinden yararlanılmıştır. Araştırmadan elde edilen bulgular; Süreç-Tür Modeli'nin ikna edici yazma becerilerini geliştirmeye, yazma kaygısına ve öz düzenleme yetkinliğine istatistiksel olarak anlamlı bir etkisinin olduğu yönündedir. Bununla birlikte görüşme verilerinden elde edilen nitel bulguların da büyük ölçüde nicel sonuçlarla örtüştüğü tespit edilmiştir. Bu bulgular birlikte değerlendirildiğinde, Süreç-Tür Modeli'nin ikna edici metin yazma becerilerini geliştirmede, yazma kaygısını azaltmada ve öz düzenleme yetkinliklerini geliştirmede etkili bir öğretim yolu olduğu sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
The main purpose of the research is to examine the effectiveness of the Process-Genre Model in the development of Turkish pre-service teachers' persuasive writing skills. The other aims of the research are to reveal the effect of the model on pre-service teachers' writing anxiety and self-regulation competencies regarding writing. The mixed method approach, in which qualitative and quantitative research techniques are used together, was used in the study, and parallel databases model of convergent mixed design was used in this direction. The study group of the research consisted of 78 Turkish pre-service teachers studying at two different state universities in the 2019-2020 academic year, 40 of whom were assigned to the experimental group and 38 to the control group. A 9-week application process was carried out based on the Process-Genre Model for the experimental group students, while the control group students were educated according to the current program. Quantitative data of the study were collected with personal information form, persuasive writing, anxiety scale and self-regulation competence scale. Qualitative data were obtained with semi-structured pre- and post-interview forms. In the analysis of the data, descriptive statistics and hypothesis tests were used for the quantitative dimension, and thematic analysis and categorical analysis were used for the qualitative dimension. In addition, Kappa statistics were used to determine the agreement between encoders. Findings from the research; Process-Genre Model has a statistically significant effect on developing persuasive writing skills, writing anxiety and self-regulation competence. However, it has been determined that the qualitative findings obtained from the interview data largely overlap with the quantitative results. When these findings are evaluated together, it is concluded that the Process-Genre Model is an effective teaching method in developing persuasive text writing skills, reducing writing anxiety and improving self-regulation competencies.