Üreter taşlarında spontan pasajı etkileyen faktörler
Factors affecting spontaneous passage in ureteric stones
  1. Tez No: 683161
  2. Yazar: MEHMET KARADAYI
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. URAL OĞUZ, DR. ÖĞR. ÜYESİ ERHAN DEMİRELLİ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Üroloji, Urology
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Giresun Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Üroloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 47
Özet
Amaç: Üreter taşlarında spontan pasajı etkileyen faktörlerin değerlendirilmesi. Gereç ve yöntem: Kasım 2018 ile Mart 2020 tarihleri arasında üreter taşı saptanan 113 hasta (n:60 spontan düşüren/Grup A, n:53 düşüremeyen/Grup B) prospektif olarak çalışmaya dahil edildi. Gruplar arasında yaş, cinsiyet, taş sayısı, kimyasal yapısı, kıvamı, Hounsfield ünitesi (HU), lokalizasyonu, tarafı, boyutu, yüzey alanı, hidronefroz varlığı ve derecesi, spontan taş düşürme öyküsü, geçirilmiş cerrahi (üreterorenoskopi) ve ESWL öyküsü, hematüri, lökositüri olması, serum biyokimya, beyaz küre ve CRP düzeyleri karşılaştırıldı. Bulgular: Hastaların ortalama yaşı Grup A ve Grup B'de sırasıyla 42,6 ± 1,9 yıl ve 47,1 ± 2,1 yıl olarak bulundu (p=0,122). Cinsiyet dağılımına baktığımızda kadın/erkek oranı her iki grupta sırasıyla 0,33 ve 0,47 saptandı (p=0,266). Ortanca taş boyutu (5,5 mm vs. 7 mm) ve alanı (20,5 mm² vs. 36 mm² ) Grup A'da daha düşük saptandı (sırasıyla p=0,001 ve p:0,01). Taşların Hounsfield unit (HU) değerleri incelendiğinde, Grup'A da 738 ± 38 HU, Grup'B de ise 884 ± 37 HU idi (p=0,007). Taşların kıvamı incelendiğinde Grup A'da 56 (%93,3) hastada taşlar yumuşak/orta sertlikte açık renkli, diğer grupta ise 36 (%67,9) hastada yumuşak/orta sertlikte açık renkli, olduğu saptandı (p=0,001). CRP yüksekliği A Grubu'nda daha az görülürken (sırasıyla %26,7 vs. %50,9; p=0,007) hematüri ise daha yüksek oranda saptandı (sırasıyla %80 vs. %62,3; p=0,041). Taş kompozisyonu ve diğer parametrelerin spontan pasaj üzerine etkisi saptanmadı. Sonuç: Sonuç olarak veriler ışığında taş boyutu ve alanı üreter taşlarında spontan pasajı etkileyen önemli parametrelerden biri olarak saptandı. Taşın HU değeri ile birlikte hematüri ve serum CRP değeri spontan pasaj ile ilişkili bulundu. Üreter taşlarında spontan pasaj için izlem kararı verilmeden önce bu parametrelerin göz önünde bulundurulması tedavi başarısının artmasına katkı sağlayacaktır.
Özet (Çeviri)
Purpose: We aimed to investigate associated factors with spontaneous passage of ureteral stones. Materials and metods: One hundred and thirteen patients with ureteral stones (n:60 experienced spontaneus passage/Group A, n:53 did not/Group B) prospectively included to the study between November 2018 and March 2020. Number, hardness, side, localisation, burden and size of the stone, age, gender, history of stone surgery and SWL, hematuria, pyuria and serum biochemical parameters, white blood cell and CRP levels were compared between the two groups. Results: Mean age of the patients in Group A and B were 42,6 ± 1,9 and 47,1 ± 2,1 years, respectively (p=0,122). Male/female rate of the groups were 0,33 and 0,47, respectively (p=0,266). Median stone size (5,5 mm vs. 7 mm) and stone burden (20,5 mm² vs. 36 mm² ) were statistically lower in Group A (p=0,001 and p:0,01, respectively). The Hounsfield unit (HU) of the stones was 738 ± 38 HU in Group A and 884 ± 37 Group B (p=0,007). Fifty-six patients (93,3%) had soft stones in Group A and 36 (67,9%) patients had soft stones in Group B (p=0,001). Lower CRP level was statistically associated with spontaneous passage (26,7% vs. 50,9%; p=0,007). Hematüria was also associated with spontaneus passage (80% vs. 62,3%; p=0,041) Stone composition and other parameters were not associated with spontaneous passage of the ureteral stones. Conclusion: As a conclusion, stone burden, HU and hardness of the stone, hematuria and serum CRP levels are associated with spontaneous passage of the ureteral stones. It is important to consider these parameters in patients with ureteral calculi before active surviellance.