Anestezi derinliği endtidal volatil anestetik konsantrasyonuna göre ayarlanan vakalarda, farklı metodların entropi değerlerine etkisi
The effect of different methods on entropy values in cases wich depth of anesthesia is adjusted according to endtidal volatile anesthetic concentration
- Tez No: 683167
- Danışmanlar: PROF. DR. NÜZHET MERT ŞENTÜRK
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Anestezi ve Reanimasyon, Anesthesiology and Reanimation
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Anesteziyoloji ve Reanimasyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 61
Özet
Amaç: Çalışmanın temel amacı majör abdominal cerrahilerde, genel anestezinin TEA ile kombine edildiği ve edilmediği vakalarda, bir anestezi derinliği monitorü olan“entropy”yardımı ile , alveoler anestetik ajan konsantrasyonlarını gözlemektir. Gereç ve Yöntem: Etik kurul onayı ve hasta onamı alınmasını takiben toplam 44 hasta ile çalışma tamamlandı. Hastalar 2 grup şeklinde ayrıldı; Genel anestezinin TEA ile kombine edildiği ve edilmediği hastalar. TEA ile kombine edilen hastalara rutin epidural anestezi tekniği ile epidural anestezi uygulandı, kateterin yeri doğrulandıktan sonra epidural kateterden 7ml bupivakain 0.25 %+fentanil 50 mcg bolus uygulandı ve 20 dakika epidural bloğun yeterli derinliğe ulaşılması beklendi. Her iki gruptakı hastalar aynı indüksiyon ajanları ile uyutuldu (0,05 mg/kg midazolam, 2mcg/kg fentanil, entropi değeri 60'ın altına inene kadar propofol ve 0.6mg/kg rokuronyum). Orotrakeal entübasyon sonrası otomatik gaz kontrolü ile idame inhalasyon anestezi sağlandı. Genel anestezinin TEA ile kombine edildiği hastalara operasyon süresince, bolus uygulanan solüsyon 7 ml/saat infüzyon şeklinde uygulandı. İndüksiyonda kullanılan propofol dozu, entübasyon sonrası entropi değerini hedef sınırlarda (40-60 arası) tutan endtidal sevoflurane konsantrasyonu, ayarlanan konsantrasyona ulaşma zamanı, bu sürede tüketilen inhalalsyon anestetik miktarı, bu sürede çıkılan maksimum taze gaz akım hızı, ameliyat süresinde kullanılan total ihalasyon anestetik miktarı ve operasyon bitiminde inhalasyon anestetik kapatıldıktan sonra alveolar konsantrasyonu sıfırlanana kadarki süre ve bu sürede çıkılan taze gaz akış hızı kaydedildi. Bulgular: İki grup şeklinde değerlendirilen 44 hastanın genel anestezinin TEA ile kombine edildiği ve TEA uygulanmayan gruplar arasında, indüksiyonda kullanılan propofol dozu, entropiyi hedeflenen normal sınırlarda tutan inhalasyon ajanın end tidal alveolar konsantrasyonu, intraoperatif süreçte kullanılan remifentanil miktarı ve operasyon sürecinde kullanılan total inhalasyon ajan miktarı arasında istatiksel fark saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
Aim: The primarily aim of this study is to observe the alveolar anesthetic agent concentrations with the aid of“entropy”which is a depth of anesthesia monitor in major abdominal surgeries, in cases where general anesthesia is combined with TEA or not. Materials and methods: Following the ethics committee approval and patient consent, the study was completed with a total of 44 patients. The patients were divided into 2 groups; patients with general anesthesia combined with TEA or not. Epidural anesthesia was applied to the patients combined with TEA, after the location of the catheter was confirmed, 7ml bupivacaine 0.25% + fentanyl 50 mcg bolus was administered through the epidural catheter, and the epidural block was expected to reach sufficient depth for 20 minutes. Patients in both groups were anesthetized with the same induction agents (0.05 mg / kg midazolam, 2mcg / kg fentanyl, propofol until the entropy value was below 60, and 0.6mg / kg rocuronium). After orotracheal intubation, maintenance inhalation anesthesia was provided with automatic gas control. During the operation, the patients in whom general anesthesia was combined with TEA was administered as an infusion of solution 7 ml / hour which is bolus applied. The dose of propofol used in induction, the endtidal sevoflurane concentration that keeps the entropy value within the target limits (between 40-60) after intubation, the time to reach the set concentration, the amount of inhalation anesthetic consumed during this period, the maximum fresh gas flow rate during this period, the total amount of inhalation anesthetic used during the operation. and at the end of the operation, after the inhalation anesthetic was closed, the time until the alveolar concentration was reset and the fresh gas flow rate exited during this period were recorded. Results: Between the groups (44 patients evaluated in two groups) in which general anesthesia was combined with TEA and TEA was not applied, the propofol dose used in induction, the end tidal alveolar concentration of the inhalation agent that keeps the entropy within the targeted normal limits, the amount of remifentanil used in the intraoperative process and the total amount of inhalation agent used during the operation were found statiscally difference.