Desfluran anestezisi uygulanan kardiyak hastalarda bispektral indeks ve nöromusküler blok monitorizasyonunun anestezi derinliği ve derlenme üzerine etkileri
The effcts of bispectral index and neuromuscular block monitoring on depth of anaesthesia and recovery at desflurane used patients that have cardiac disease
- Tez No: 196142
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. KENAN KAYGUSUZ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Anestezi ve Reanimasyon, Anesthesiology and Reanimation
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Cumhuriyet Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Anesteziyoloji ve Reanimasyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 69
Özet
Bu çalışmanın amacı, elektif açık kolesistektomi ameliyatı planlanan desfluran genel anestezisi uygulanan kardiyak hastalarda bispektral indeks ve nöromüsküler blok monitorizasyonunun anestezi derinliği ve derlenme üzerine etkilerini araştırmaktır. Hastaların ve etik kurulun izni alındıktan sonra, kolesistektomi cerrahisi uygulanan ASA II-III grubu 30-65 yaş arası 100 hasta 50'şer kişilik 2 gruba ayrıldı. Grup I (n=50) hastalarda desfluranın inspire edilen volatil ajan konsantrasyonu (İVAK) hemodinamik yanıtlara göre Grup II de ise bispektral indeks değeri 50-60 arasında tutulacak şekilde titre edildi. Hastaların kalp atım hızı, sistolik kan basıncı, diastolik kan basıncı, ortalama kan basıncı, periferik oksijen satürasyonu, end-tidal karbondioksit, end-tidal volatil ajan konsantrasyonu, bispektral indeks, train of four değerleri indüksiyon öncesi, indüksiyon sonrası, entübasyon sonrası, cerrahi insizyondan sonra 1. ve 5. dakikalarda ve izleyen her 15 dakikada bir kaydedildi. Anestezik gaz son cilt sütüründan 3 dakika önce kesildi. Anestezik gazın kesilmesinden sonra ekstübasyona kadar geçen süre (ekstübasyon süresi), ve Aldrete derlenme skoru? 8 olduğu süre her iki grupta kaydedildi. Operasyon boyunca yapılan toplam roküronyum ve fentanil dozları kaydedildi. Demogarfik veriler yönünden gruplar arası fark yoktu (p>0,05). Hemodinamik parametreler açısından SKB değerleri entübasyon sonrası ve cerrahi insizyon sonrası 1. dakikada Grup II de daha yüksek bulundu (p0,05). Sonuç olarak BİS monitorizasyonuna göre ayarlanan volatil ajan ihtiyacının standart tekniğe göre ayarlanan volatil ajan ihtiyacından daha düşük olduğu, ancak bunun erken ekstübasyon, derlenme ve TOF monitorizasyonuna bağlı nöromüsküler bloker ajan ihtiyacını etkilemediği düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to investigate the effects of bispectral index and neuromuscular block monitoring on anesthesia depth and recovery at the patients that are scheduled to go under open cholecystectomy operation. After the approval of patients and ethical committee, ASA II-III group, 30-65 years old 100 patients that were gone under open cholecystectomy operation were divided into two groups. The inspirated volatile agent concentration (IVAC) of desflurane was given according to hemodynamic responses at Group I (n=50) and was given according to hold bispectral index about the value of 50-60 at Group II (n=50). Heart rate, systolic blood pressure, diastolic blood pressure, mean blood pressure, peripheral oxygene saturation, ent-tidal carbondioxite, end-tidal volatile agent concentration, bispectral index, train of four values of patients were recorded at pre-induction, post-induction, post-entubation, 1st and 5th minutes after the surgical incision and once per 15 minutes. Anesthtic gas was turned off 3 minutes before the last skin suture. The time from turning off anesthetic gas to extubation (extubation time) and the time of Aldrete recovery scores increased over 8 were recorded at each groups. The total doses of rocuronium and fentanyl at whole operation time were recorded. There were no difference about demographic data (p>0,05). Systolic blood pressure values of 1st minute after surgical incision were higher at Group II (p0,05). Finally, the requirement of volatile agent that is given according to BIS monitoring is lower than standard technique, but it is considered that it doesn?t effect the early extubation, recovery and neuromuscular agent requirement dependent to TOF monitoring.