Fokal yüzeylerin inversleri
Inversions of focal surfaces
  1. Tez No: 683166
  2. Yazar: BEYZANUR VİDİNLİ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AYHAN SARIOĞLUGİL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Matematik, Mathematics
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 85
Özet
Bu yüksek lisans tezi üç bölümden oluşmaktadır. Birinci bölüm giriş kısmına ayrılmıştır. İkinci bölümde, E^3 de verilen bir yüzeyin fokal yüzeylerinin birim küreye göre invers yüzeylerini tanımlamak için diferansiyel geometri, fokal ve invers yüzeylerle ilgili tanımlara yer verilmiştir. Üçüncü bölümde bir yüzeyin fokal yüzeylerinin invers yüzeyleri araştırılmıştır ve bazı temel karakteristik özellikleri fokal yüzeylere bağlı ifade edilmiştir ve konuya ilişkin örnekler verilmiştir. Dördüncü bölümde, tezle ilgili sonuçlara ve önerilere yer verilmiştir.
Özet (Çeviri)
This master thesis consists of four parts. The first chapter is devoted to the introduction. In the second chapter, definitions related to differential geometry, focal and inverse surfaces are given in order to define the inverse surfaces of the focal surfaces of a surface given in E^3 with respect to the unit sphere. In the third chapter, the inverse surfaces of the focal surfaces of a surface were investigaded and some basic characteristics were expressed in relation to the focal surfaces. Finally, examples related to the subject are given. In fourth chapter, results and suggestions related to the thesis are given.