Genel anestezi derinliğini bispektral indeks ile takip etmenin volatil ajan miktarı, derlenme kriterleri ve hastanede kalış süresine etkisi
- Tez No: 171604
- Danışmanlar: PROF.DR. AYLA TÜR
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Anestezi ve Reanimasyon, Anesthesiology and Reanimation
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Anesteziyoloji ve Reanimasyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 89
Özet
ÖZET Bu çalışmada, genel anestezi altındaki hastalarda anestezi derinliğinin, bilinen hemodinamik parametreler veya bir serebral monitörizasyon tekniği olan bispektral indeks ( BIS ) yoluyla takip edilmesi, bu takip yoluyla ayarlanarak kullanılan anestezik madde miktarlarında azalma olup olmadığının saptanması, ayrıca yine yöntemin şekline göre derlenme kriterlerinde ve hastanede kalış süresinde farklılık olup olmadığım saptamayı amaçladık. Üniversite Etik Kurul izni alındıktan sonra tiroidektomi cerrahisi planlanmış, fizyolojik durumu ASA I - II ( American Society of Anesthesiologists ) risk grubuna uyan 20 - 60 yaş arasındaki 80 hasta çalışmaya alındı. Hastalar rastgele 2 gruba ayrıldı. Bispektral indeks monitörizasyonu ile takip edilen grup; Grup BIS, hemodinamik parametrelerle takip edilen grup; Grup HEMO olarak adlandırıldı. Olguların hepsi premedikasyon olarak bir gece önce saat 23:00' de ve operasyon günü, operasyondan lsaat önce olmak üzere oral yoldan 40 mg famotidin +10 mg diazepam aldılar. Hastaların tümüne rutin olarak EKG, pulseoksimetre, noninvaziv kan basmcı, endtidal karbondioksit analizi monitörizasyonları yapıldı. Ayrıca Grup BİS'e indüksiyondan önce kullanım önerisine uygun şekilde bispektral indeks monitörizasyonu uygulandı. Bispektral indeks monitörizasyonu için ASPECT marka A-2000 BIS XP monitörü ve her hasta için bir adet olmak üzere bu monitöre uygun tek kullanımlık BIS probu kullanıldı. Tüm hastalara aynı yöntemle genel anestezi uygulandı. Kullanılan volatil ajanın konsantrasyonu, gruplara ait takip yönteminin özelliklerine göre artırılıp azaltıldı. Ölçümler; preoperatif ilk değer, indüksiyon öncesi, indüksiyon sonrası, entübasyon sonrası, 5., 10., 15., 20., 25., 30., 35., 40., 50., 60., 75., 90. ve 120. dakikalar ile cerrahi işlem sonu, anestetik ajanların kesilmesi ve ekstübasyon anında yapılarak kaydedildi. Volatil ajan, cerrahinin bitimine tahminen 15 dk kala l'er volüm ( % 1 ) azaltıldı ve son cilt sürürlerine gelindiğinde kesildi. Volatil ajanın IIIkesilmesinden itibaren ekstübasyona kadar geçen zaman ekstübasyon zamanı, sesli uyarana göz açma ile verilen cevaba kadar geçen süre de göz açma süresi olarak değerlendirildi. Ayrıca volatil anesteziğin kesilmesinden operasyon odasından çıkışa kadar geçen süreler de kaydedildi. Hastalar postoperatif derlenme ünitesine geldiklerinde 0. dk, 5. dk, 7.dk, ve 10. dk'larda Modifiye Aldrete Skorlaması'na göre değerlendirildiler ve toplam skor 9 ve üzerinde olduğunda derlenme ünitesini terkedebilecek durumda olduklarına karar verildi. Hastaların operasyon sonrasındaki hastanede kalış süreleri, Genel Cerrahi Servis sekreterliğinden öğrenilerek kaydedildi. Gruplar arasında yaş, cinsiyet, vücut ağırlığı ve ASA riski bakımından farklılık yoktu ( p > 0,05 ). Anestezi süreleri bakımından gruplar karşılaştırıldığında her iki grupta da anestezi süreleri benzer bulundu ( p > 0,05 ). Her iki grupta kullanılan opioid analjezik Fentanyl'in ortalama miktarları da birbirine benzerdi ( p > 0,05 ). Gruplar anestezi süresi boyunca kullanılan volatil ajan bakımından karşılaştırıldığında, BIS Grubunda kullanılan ajan miktarı HEMO Grubuna göre anlamlı olarak düşük bulundu (p 0,05 ). rvSonuç olarak; genel anestezi altındaki hastalarda anestezi derinliğini serebral monitörizasyon tekniği olan bispektral indeks ile takip etme yönteminin, derlenme kriterleri üzerinde pozitif etkiye neden olduğu, tüketilen anestezik ajan miktarını azalttığı, ancak bu yöntem ile takip edilen hastalarda hastanede yatış süresi bakımından hemodinamik takip grubuna göre bir farklılık olmadığı saptandı. Çıkan bu sonuçlara göre BIS monitörizasyonunun; getirdiği ek maliyetler de ( monitör, prob gibi ) göz önüne alınarak, mutlak gereksinimi olan seçilmiş olgularda uygulanmasının daha doğru olacağı kanısına varıldı. Anahtar kelimeler; Genel anestezi, EEG, bispektral indeks, volatil ajan.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT In this study, we aimed to determine if there was a decrease of the anesthetic agents used or not, when the depth of general anesthesia were observed by using hemodinamic parameters or bispectral index, a technique of serebral monitoring, and to find out the difference of the period of hospitalizing and recovery criteria according to methods of observation of the depth of anesthesia. After receiving the approval of local ethics committee and written informed constent, ASA I - II (American Society of Anesthesiologists) 80 patients aged 20 - 60 years undergoing thyroidectomy were included in the study. The first group which is monitorized by using Bispectral index is named as Group BIS while the other group which is monitorized by using hemodynamic parameters is named as Group HEMO. All patients were premedicated with 40 mg famotidine + 10 mg diazepam orally, one day before at 23:00 and one hour before operation. As a routine, electrocardiography, pulseoksimeter, noninvasive blood pressure, endtidal carbondioxide analysis has been applied to all patients. Besides, before induction, bispectral index monitorization has been applied to Group BIS. For bispectral index monitorization an ASPECT brand A-2000 BIS XP monitor and for each patient one piece single use BIS probe have been used. For all patients, general anesthesia has been applied in same method. The concentration of level of volatile agent has been adjusted according to the features of the control mechanism applied to two groups. All measurements which are based on the first preoperative value, before induction, after induction, before intubations, 5., 10., 15., 20., 25., 30., 35., 40., 50., 60., 75., 90. and 120. minutes interval, before completing the operation, stopping the anesthetics and extubation time have been recorded respectively. Volatil agent has been reduced per 1 volume (1 %) approximately 15 minutes before completing operation VIand finished when reached to last skin suture. The time between the volatile agent cut-off and extubation is named extubation period when the time passed until the awakening is named awakening period. Besides, the periods between the volatile agent cut-off and leaving the operation room have been recorded. When patients have been moved to postoperative recovery unit, they have been examined within 0., 5., 7. and 10. minutes according to Modified Aldrete Scoring and when total score reached to 9 and up they have been considered to be able to leave the recovery unit. The duration of staying time of each patients at the hospital after the operation have been learned from the secretarial and recorded. There were no difference between two groups as a basis of age, weight and ASA risk (p > 0,05). When compared, the both groups analgesia period were similar (p > 0,05) as well as the quantity average used opioid analgesic fentanyl. When both groups are compared for volatil agent used within the operation period, quantity of used agent, for BIS Group was less than the quantity used for HEMO Group substantially (p < 0,05). After having finished anesthetics, both groups were also compared with the period passed until extubation, awakening period and leaving period from operation room. Each three parameters, as period basis, have been found lesser for BIS Group compared with HEMO Group (p < 0,05). When compared two groups in MAC value of volatile agent, this value was higher at HEMO Group than BIS Group (p < 0,05). No substantial difference have been found between two groups in heart rate, systolic, diastolic and mean arterial pressures, peripheral oxygen saturations and hospitalization periods (p > 0,05). In conclusion; it is determined that, bispectral index as an observation method, which is a technique of serebral monitoring, the patients under general anesthesia, is affecting positively on the recovery criteria, reducing consumption of anesthetic agent, however, there is no VIIdifference for the hospitalization period comparing with hemodynamics observation group. According to the outcome, in consideration of the extra costs caused by BIS monitorization ( such as monitor and prob ), it can be assumed accurate to apply BIS monitorization to the certain choosen cases. Key words; General anesthesia, EEG, bispectral index, volatile agent. VIII