Investigating social-emotional language learning competencies of EFL learners in distance education
Uzaktan eğitimde İngilizceyi yabancı dil olarak öğrenenlerin sosyal-duygusal dil öğrenme yeterliliklerinin araştırılması
- Tez No: 683185
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ AYSUN DAĞTAŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2021
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Çağ Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İngiliz Dili Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 102
Özet
Bu araştırma, uzaktan eğitimde İngilizceyi yabancı dil olarak öğrenenlerin sosyal-duygusal öğrenme yeterliliklerinin araştırmak için yürütülmüştür. Öğrencilerin uzaktan eğitimdeki sosyal ve duygusal dil öğrenme becerilerini ölçmek için Zaimoğlu (2018) tarafından geliştirilen“Sosyal ve Duygusal Yabancı Dil Öğrenme Ölçeği”kullanılmıştır. Bu çalışma aynı zamanda öğrencilerin cinsiyet, yaş, İngilizce seviyeleri, lise geçmişi ve bölümleri gibi demografik karakteristiklerinin uzaktan eğitimde öğrencilerin sosyal ve duygusal yabancı dil öğrenme becerilerini etkileyip etkilemediğini araştırmaktadır. Ayrıca, araştırma, Sosyal ve Duygusal Yabancı Dil Öğrenme Ölçeğindeki alt ölçekler arasında ilişki olup olmadığını incelemektedir. Araştırmanın örneklemini 126 üniversite hazırlık öğrencisi oluşturmaktadır. Sonuçlar üniversite öğrencilerinin Sosyal İlişkiler becerileri ve Karar Verme becerilerinin Öz Düzenleme becerilerine göre oranla daha yüksek olduğunu göstermektedir. Sonuçlar ayrıca katılımcıların cinsiyetinin, lise geçmişinin ve bölümün katılımcıların sosyal ve duygusal yabancı dil öğrenme becerileri üzerinde bir etkisi olduğunu ortaya koymaktadır. Ayrıca sonuçlar, Sosyal ve Duygusal Yabancı Dil Öğrenme Ölçeğindeki alt ölçekler arasında anlamlı, pozitif ve güçlü bir korelasyon olduğunu göstermiştir.
Özet (Çeviri)
This study is aimed to investigate SEFLL competencies of university students studying in distance education. Zaimoğlu's (2018)“Social-Emotional Foreign Language Learning Scale”(SEFLLS) was used to identify students' SEFLL competencies in distance education. Additionally, this study examines whether there are significant differences in students' SEFLL competencies according to their demographic characteristics such as gender, age, English level, high school background, and department. Also, the study examines the relationship between SEFLLS subscales. The sample of this study consists of 126 preparatory students. The findings indicated that participants in distance education had a comparatively higher level of competency in social relations and decision-making than self-regulation. Moreover, the results indicated that the participants' gender, high school background, and department all impacted their SEFLL competencies. Furthermore, results illustrated that there is a significant, positive and strong correlation between subscales of the SEFLLS.