Polymerization and polymer characterization of 4- vinylpyridine
4-Vinilpiridin polimerleşmesi ve polimer karakterizasyonu
- Tez No: 68319
- Danışmanlar: PROF. DR. ALİ USANMAZ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Kimya, Chemistry
- Yıl: 1997
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 125
Özet
ÖZ 4-VİNİLPİRİDİNİN POLİMERLEŞMESÎ VE POLİMER KARAKTERİZASYONU Özkan, Hülya Doktora, Kimya Bölümü Tez Yöneticisi: Prof. Dr. Ali Usanmaz Aralık 1997, 108 sayfa Bu çalışmada, 4-vinilpiridin vakum allında kompleks baz, NaNH2/t- BuONa, ile çözücüsüz, THF ve toluen çözücüleri içinde polimerleştirildi. Çözücüsüz yapılan polimerleşmede, yüzde dönüşümün 0°C de polimerleşme zamanı 5 dakika ile 360 dakika arasında hemen hemen sabit kaldığı ve en yüksek dönüşümün % 91 olduğu gözlendi. THF çözücüsünde yapılan polimerleşmede, yüzde dönüşümün 0°C de zamana karşı değişmediği ve 180 dakikalık polimerleşme süresinden sonra en yüksek dönüşümün % 92 olduğu gözlendi. Fakat, -20°C'de yüzde dönüşüm polimerleşme zamanı ile birlikte arttı ve 300 dakikalık polimerleşmesürecinden sonra % 89 dönüşüme ulaştı. Elde edilen polimer bilmen çözücülerde çözünmedi. Elde edilen polimer örnekleri FTIR, NMR, DSC, TGA, kütle spektrometresi ve X-ışınları ile incelendi. X-ışınları analizi, çözücüsüz ve çözücü içinde elde edilen 4-vmilpiridin polimer örneklerinin amorf ve kristal yapıda olduğunu gösterdi. MS analizi, polimer örneklerinde monomere bozunmanın temel tepkime ürünü olduğunu gösterdi. Anahtar Kelimeler : 4-vinilpiridin, Anyonik Polimerleşme, Kompleks Baz, Poli(4-vinilpiridin) VI
Özet (Çeviri)
ABSTRACT POLYMERIZATION AND POLYMER CHARACTERIZATION OF 4-VINYLPYRIDINE Özkan, Hülya Ph.D., Department of Chemistry Supervisor: Prof. Dr. Ali Usanmaz December 1997, 108 pages In this thesis, 4-vinylpyridine was polymerized in bulk and in solution ( in THF and toluene ) by complex base, NaNH2/t-BuONa under vacuum condition. The percent yield for bulk polymerization at 0°C remained almost the same within reaction time increasing from 5 to 360 min and a maximum conversion of 91 % was obtained. For solution polymerization in THF, the percent conversion with time remained almost the same and a maximum conversion of 92 % was obtained after 180 min at 0°C, but at -20°C the percent conversion increased with 111reaction time and a maximum conversion of 89 % was observed. The polymer obtained was not soluble in common solvents. Poly(4-vinylpyridine) samples were investigated with FTIR, NMR, DSC, TGA, mass spectroscopy and X-ray. X-ray analyses showed that poly(4-vinylpyridine) samples obtained by bulk and solution polymerization contained both amorphous and crystalline fractions. The percent crystallinity of polymers were not very high. MS analyses showed that degradation to monomer is the main reaction product for polymer samples. Keywords : 4-vinylpyridine, Anionic Polymerization, Complex Base, Poly(4-vinylpyridine) IV