Poli (4-vinilpiridin) homopolimeri, maleik anhidrit ve n-izopropil akrilamid ile kopolimer ve terpolimerlerinin sentezi, karakterizasyonu ve özelliklerinin incelenmesi
Synthesis and characterization of copolymer and terpolymer with maleic anhydride and n-isopropyl acrylamide, homopolymer of poli(4-vinylpyridine), and investigation of properties
  1. Tez No: 309477
  2. Yazar: SEMA ÇELİK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MUZAFFER TALU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 126
Özet
Bu çalışmada, susuz ortamda ve azot atmosferinde serbest radikal polimerizasyonla Poli 4-Vinilpiridin (P4VP), Poli(4-vinilpiridin-co-maleik anhidrit) [Poli(4VP-co-MA)] ve Poli(4-vinilpiridin-co-maleik anhidrit-co-N izopropil akrilamid) [Poli(4VP-co-MA-co-NIPA)] sentezlendi. Polimerlerin eldesinde çözücü olarak 1,4-dioksan, toluen ve metanol, başlatıcı olarak 2,2-Azobisizobütironitril (AIBN) ve benzoilperoksit (Bz2O2) kullanıldı. AIBN başlatıcısı ile poli(4VP) 600C'de, poli(4VP-co-MA) ve poli(4VP-co-MA-co-NIPA) 65 oC'de sentezlendi. Bz2O2 başlatıcısı ile poli(4VP) , poli(4VP-co-MA) ve poli(4VP-co-MA-co-NIPA) 80 oC'de sentezlendi. Polimerlerin farklı çözücülerde çözeltileri hazırlandı ve çözünürlükleri tespit edildi. UV-görünür bölge, FTIR, 1H NMR, 13C NMR spektrumlarıyla polimerlerin yapıları karakterize edildi. Poli(4VP-co-MA)'nın elementel analiz spektrumundan monomer yüzdeleri belirlendi. Kopolimerin elementel analizinden m1= 37,84 (4VP) ve m2= 62,16 (MA) olarak bulundu. Polimerlerin termal özellikleri TGA, DTA ve DMA ile incelendi. Polimerlerin yüzey analizleri SEM ile incelendi. Polimerlerin kristal yapıları XRD ile incelendi ve kristal oranları hesaplandı. UV-görünür bölge, FTIR, 1H NMR, 13C NMR spektrumları; elementel analiz, SEM ve XRD sonuçları; TGA, DTA ve DMA eğrileri polimerlerin sentezlendiğini kanıtlamaktadır.
Özet (Çeviri)
In this study, Poly 4-vinylpyridine (P4VP), Poly(4- vinylpyridine -co-maleic anhydride) [Poly(4VP-co-MA)], and Poly(4- vinylpyridine -co- maleic anhydride-co-N-isopropyl acrylamide) [Poly(4VP-co-MA-co-NIPA)] were synthesized by free radical-initiated polymerization in anhydrous medium in nitrogen atmosphere. Toluene, 1,4-dioxane and methanol as solvent; AIBN and Bz2O2 as initiated were used at polymer synthesis. P4VP was synthesized at 60 0C and 80 0C , poly(4VP-co-MA) and poly(4VP-co-MA-co-NIPA) were synthesized at 65 oC and 80 0C. Solutions of polymer were prepared in different solvents and solubilities were determined. Polymer structures were characterized by UV-visible, FTIR, 1H NMR and 13 C NMR spectra. Monomer percents were determined from elemental analysis of Poly(4VP-co-MA). Monomer percent was obtained m1= 37,84 (4VP) and m2= 62,16 (MA) from elemental analysis. Thermal properties of polymers were investigated by TGA, DTA and DMA. Surface analyses of polymers were clarified by SEM. The crystal structure of polymers were investigated by XRD and crystal ratio were calculated. UV-visible, FTIR, 1H NMR and 13 C NMR spectra; the result of elemental analysis, SEM and XRD; termal analyses were proved that it was polymer.