Aile hekimliğinde hipertansiyon yönetimine hasta bakışı
Patient view on hypertension management in family medicine
- Tez No: 683196
- Danışmanlar: PROF. DR. TURAN SET
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Aile Hekimliği, Family Medicine
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 70
Özet
Amaç: Hipertansiyon, aile hekimliğinde karşılaşılan en yaygın kronik hastalıktır. Bu araştırmanın amacı; aile hekimliğinde hipertansiyon yönetimine hasta bakışının değerlendirilmesidir. Gereç ve yöntem: Çalışmamız; kesitsel ve tanımlayıcı nitelikte olup, Trabzon ilindeki 4 farklı aile sağlığı merkezinde, Aralık 2020 ile Nisan 2021 tarihleri arasında yapılmıştır. Çalışmaya 1 yıldan uzun süredir esansiyel hipertansiyonu olan, 18 yaş üstü 384 hasta dahil edilmiştir. Katılımcılara, araştırmacılar tarafından hazırlanan“Birinci Basamakta Hipertansiyon Yönetimine Hasta Bakışını Değerlendirme Anketi”yüz yüze görüşme yöntemiyle uygulanmıştır. Bulgular: Çalışmamızdaki katılımcıların yaş ortalaması 60,1 (±10,3) yıl olup %56,8'i kadınlardan oluşuyordu. Hastaların aile hekimliğinde HT tanısı alma oranı %6,5 (n=25) iken, HT tedavisi başlanma oranı ise %5,7'dir (n=22). Hipertansiyon takibinde aile hekimliğine başvurma oranı ise %18,8 (n=72) olarak bulunmuştur. Hastaların HT tanı, tedavi ve takibinde en sık başvurduğu branş dahiliye iken ikinci sırada kardiyoloji gelmekteydi. Dahiliyede tanı alan hastaların yaş ortalaması , ve HT süresi kardiyoloji ve aile hekimliği ile kıyaslandığında anlamlı derecede yüksekti (p=0,000). Kardiyolojide takip edilen hastalar, diğerlerine kıyasla HT takibine daha düzenli gidiyordu (p=0,000). Hastaların %55,5'i (n=213) HT tedavisinin aile hekimleri tarafından yapılmadığını düşünüyordu, bu oran kardiyolojide takip edilen hastalarda, diğerlerine kıyasla anlamlı derecede yüksekti (p=0,001). Sonuç: Hipertansiyon tanı, tedavi ve takibinde aile hekimliğinin istenilen etkinlikte olmadığı görülmüştür. Hastaların büyük kısmının, hipertansiyon tedavisinin aile hekimi tarafından yapılmadığını düşündüklerini, bu konuda aile hekimlerine yeterince güvenmediklerini ve başka bir uzmana gitme gerekliliği duyduklarını tespit ettik.
Özet (Çeviri)
Aim: Hypertension is the most common chronic disease encountered in family medicine. The aim of this research; evaluation of patient view on hypertension management in family medicine. Method: The research; It is cross-sectional and descriptive and was conducted in 4 different family health centers in Trabzon between December 2020 and April 2021. The research included 384 patients over 18 years of age with essential hypertension for more than 1 year.“Patient View Evaluation Questionnaire on Hypertension Management in Primary Care”prepared by the researchers was applied to the participants by face to face interview method. Results: The mean age of the participants was 60.1 (±10.3) years, and 56.8% were women. While the rate of patients being diagnosed with HT in family medicine is 6.5% (n=25), the rate of patients in whom HT treatment is initiated is 5.7% (n=22). The rate of applying to family medicine in the follow up of hypertension was found 18.8% (n=72). İnternal medicine was the most frequently applied branch in the diagnosis, treatment and follow up of HT, followed by cardiology. The mean age and duration of HT of patients diagnosed in internal medicine were significantly higher when compared to cardiology and family medicine (p=0.000). Patients followed in cardiology were more regularly going to follow up of HT compared to others (p=0.000). 55.5% of the patients (n=213) thought that HT treatment was not administered by their family physicians, this rate was significantly higher in patients followed in cardiology compared to others (p=0.001). Conclusion: It has been observed that family medicine is not effective in the diagnosis, treatment and follow up of hypertension. We found that most of the patients thought that the treatment of hypertension was not done by their family physician, they did not trust their family physician enough in this regard, and they felt the need to go to another specialist.