Değişen eğitim anlayışında öğretmenlerin güncel beden eğitimine yönelik görüş ve davranışlarının belirlenmesi: Fenomenolojik bir çalışma
Identifying of teachers' views and behaviors on current physical education in changing education perception: A phenomenological study
- Tez No: 683200
- Danışmanlar: PROF. DR. NİMET KORKMAZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bursa Uludağ Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 292
Özet
Covid-19 pandemisinde deneyimlediğimiz uzaktan eğitim süreci öğretmenlerin alan hâkimiyeti ve mesleki gelişiminin önemini bir kez daha ortaya çıkarmıştır. Değişen eğitim anlayışında beden eğitiminin hedeflerine ulaşılabilmesi için öğrenci merkezli öğretim yöntemleri ve modellerinin kullanımı, sağlık ve beden eğitimi ilişkilerinin oluşturulması ve eğitimde teknoloji kullanımı gibi konuların öğretmenler tarafından ele alınış biçmi önem kazanmaktadır. Bu nedenle bu tezin amacı değişen eğitim anlayışında öğretmenlerin güncel beden eğitimine yönelik görüş ve davranışlarını bütünsel bir bakış açısı ile inceleyerek çoklu gerçekleri sunmak ve derinlemesine bir kavrayış ortaya çıkarmaktır. Bursa merkez ilçelerde özel ve devlete bağlı ortaokullarda görev yapan 21 beden eğitimi ve spor öğretmeni ile sınırlandırılan bu çalışmada nitel araştırma yöntemlerinden fenomenoloji deseni kullanılmıştır. Veriler, görüşme yöntemi ile toplanmış olup, veri toplama aracı olarak yarı yapılandırılmış görüşme formu kullanılmıştır. Yapılan içerik analizi sonucunda, Beden Eğitimi İçeriği, Uzaktan Beden Eğitimi ve Teknoloji Kullanımı, Sağlık Temelli Beden Eğitimi, Öğretmenlik Yaşantısı olmak üzere dört ayrı tema oluşturulmuştur. Sonuç olarak uzaktan eğitim süreci öğretmenler tarafından zor bir deneyim olarak ifade edilse de sağlık temelli beden eğitimi ve beden eğitiminde teknoloji kullanımı özelinde bazı kazanımlar edinilmesini sağlamıştır. Bununla birlikte ortaya çıkan tablo, öğretmenlik deneyimlerinin genellenemeyecek kadar eşsiz olduğunu göstermektedir. Bu nedenle beden eğitimi öğretmenleri ile aday öğretmenleri birleştirecek paylaşım ortamlarının yaratılmasını ve okulların yetenekli çocukları sporla buluşturma göreviyle birlikte herkes için sağlıklı yaşam ve fiziksel aktiviteyi teşvik edecek yaklaşımlar izlemesini tavsiye ediyoruz.
Özet (Çeviri)
The distance education process we experienced during Covid-19 pandemic has once again revealed the importance of teachers' field competence and professional development. In order to reach physical education's goals in the changing education perception, the way teachers deal with issues such as the use of student-centered teaching methods and models, the establishment of relationship between health and physical education and the use of technology in education is getting more important. For this reason, the aim of this thesis is to present multiple realities and to reveal an in-depth understanding by examining the views and behaviors of teachers towards current physical education in the changing education perception with a holistic perspective. In the study, which was limited to 21 physical education and sports teachers working in private and state secondary schools in the central districts of Bursa, phenomenology design, which is one of the qualitative research methods, was used. The data were collected by interview method, and a semi-structured interview form was used as a data collection tool. As a result of the content analysis, four different themes were created: Physical Education Content, Distance Physical Education and Technology Use, Health-Based Physical Education and Teaching Experience. As a result, although the distance education process is described as a difficult experience by the teachers, it has provided some gains in terms of health-based physical education and the use of technology in physical education. However, the resulting picture shows that teaching experiences are too unique to generalize. For this reason, we recommend that sharing environments that will unite physical education teachers and candidate teachers together be created, and that schools follow approaches that encourage healthy living and physical activity for everyone in addition to their task of bringing talented children together with sports.