İlkokul öğrencilerinin etkilendiği güncel kültürel ögelerin öğretmen ve veli gözünden değerlendirilmesi
Evaluation of current cultural elements that affect primary school students from the perspective of teachers and parents
- Tez No: 837932
- Danışmanlar: DOÇ. DR. YUSUF GÖKKAPLAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kapadokya Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim, Öğretim ve Araştırma Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kültürel Çalışmalar Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 132
Özet
Kültür, farklı tanımlara açık, kullanıldığı bağlama göre değişiklik gösteren karmaşık; karmaşık bir kavram olmasının yanı sıra öğrenilen, paylaşılan, aktarılan bir kavramdır. Bireye yapılan bu aktarım erken yaşta başlamaktadır. Bireyin ailesi, sosyal çevresi, aldığı eğitim, kültürün aktarımında önemli etkenlerdir. Her ulusun kendisine özgün kültür anlayışı ve bu kültür anlayışının içerisinde farklı kültür ögeleri bulunmaktadır. Her ne kadar kültür kolaylıkla değişebilen bir olgu olmasa da, değişen unsurlar içerisinde oluşan ahenk ile bir değişim gösterebilir. Bu değişim ise ilk olarak çocuklarda etkisini göstermektedir. Değişen ve gelişen teknoloji çocukların artık istedikleri ve merak ettikleri her bilgiye kolaylıkla ulaşabilir olma imkanı vermektedir. Çocukların karşılaştıkları bu farklılıklara tepki verme biçimleri sosyal çevreleri tarafından nasıl karşılanmaktadır? Bu çalışmada ilkokul öğrencilerinin güncel kültür ögelerinden etkilenmesinin öğretmen ve veli gözünden değerlendirilmesi yapılmıştır. Bu amaç doğrultusunda nitel araştırma ve olgu bilim modeli ile içerik analizi yapılmıştır. Model olarak içerik analizi yapılmış olan araştırmanın veri tabanını Ürgüp'te bulunan beş ilkokulun 15 öğretmeni ve 15 velisi oluşturmaktadır. Yarı yapılanmış soru formu ile elde edilen veriler MAXQDA 2020 programı ile analiz edilmiştir. Analiz sonuçlarının yorumlanması için tablo ve şekillerden yararlanılmıştır. Yorumlanan tablolarda ve şekillerde kültür değişimindeki en büyük etkenin teknoloji ve sosyal medya olduğu görülmüştür. Sosyal medya kullanımının anne babalarda da çok olduğu öğretmenler tarafından belirtilmiştir. Bu sebeplede güncel kültürün büyük bir kısmını globalleşen kültür oluşturmaktadır.
Özet (Çeviri)
Culture is a complex concept that is open to different definitions and varies depending on the context in which it is used. In addition to being a complex concept, it is also a concept that is learned, shared and transferred. This transfer begins to the individual at an early age. An individual's family, social environment, and education are important factors in the transmission of culture. Each nation has its own unique understanding of culture and there are different cultural elements within this understanding of culture. Although culture is not a phenomenon that can change easily, it can change with the harmony that occurs among changing elements. This change first affects children. Changing and developing technology now allows children to easily access all the information they want and are curious about. How children react to these differences they encounter and how their reactions are received by their social environment. In this study, the effect of primary school students on current cultural elements was evaluated from the perspective of teachers and parents. For this purpose, content analysis was conducted with qualitative research and phenomenology model. The database of the research, for which content analysis was performed as a model, consists of 15 teachers and 15 parents of five primary schools in Ürgüp. The data obtained with the semi-structured questionnaire was analyzed with the MAXQDA 2020 program. Tables and figures were used to interpret the analysis results. When the relevant tables and figures were interpreted, it was revealed that the biggest factor in the changing culture was technology and social media. It was stated by teachers that social media use was also high among parents. For this reason, a large part of current culture consists of globalized culture.