İki farklı molar distalizasyon yönteminin molar erüpsiyon safhalarına göre sonlu elemanlar yöntemi ı̇le incelenmesı̇
Evaluation of two different molar distalization methods by the finite element method according to the molar eruption stage
- Tez No: 683262
- Danışmanlar: PROF. DR. ZEHRA İLERİ
- Tez Türü: Diş Hekimliği Uzmanlık
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Diş Hekimliği Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Ortodonti Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 136
Özet
Bu çalışmada, modifiye palatinal ankraj plağı ve bukkal minivida kullanılarak yapılan iki farklı molar distalizasyon yönteminin ikinci ve üçüncü molar dişlerin farklı sürme evrelerine göre sonlu elemanlar yöntemi ile değerlendirilmesi amaçlanmıştır. Molar erüpsiyon evreleri şu şekildedir; evre 1: İkinci molar diş birinci moların servikal üçlüsünde, evre 2: İkinci molar diş tamamen sürmüş, evre 3: Üçüncü molar diş ikinci moların servikal üçlü seviyesindedir. İki distalizasyon mekaniği modeli; palatinalde modifiye palatal ankraj plağı (MPAP) ve bukkal tarafa yerleştirilmiş mini vidalardan oluşmaktadır. Birinci molar dişte ve periodontal ligamette oluşan en yüksek Von Mises stres değerlerinin tüm modellerde dişin kuvvet uygulanan bölgesinde oluştuğu tespit edilirken en düşük stres değerlerinin ise kök uçlarında oluştuğu belirlenmiştir. Sagıttal yönde yer değiştirme miktarına bakıldığında her iki mekanikte de birinci molar dişlerde distale devrilme görülmektedir ancak palatinalden kuvvet uygulamasının, molar dişlerde daha fazla distale devrilme yaptığı sonucuna varılmıştır. Her iki mekanikte de evre 1'den evre 3'e doğru birinci molar dişin distale hareket miktarında azalma görülmüştür. Birinci molar dişler palatinal mekanikte mesiopalatinal, bukkal mekanikte mesiobukkal rotasyona uğramıştır. Molar erüpsiyon evrelerine göre karşılaştırıldığında her iki mekanikte de evre 1'de en fazla rotasyon görülmüştür. Vertikal yönde yer değiştirme miktarına bakıldığında tüm modellerde mesial tüberküllerde ekstrüzyon, distobukkal tüberküllerde intrüzyon görülmüştür. Sabit tedavide distalizasyonda ikinci molar dişin tamamen sürmüş olması daha paralel hareket sağlamakla birlikte distalizasyon miktarını azaltmaktadır. İkinci molar ve üçüncü molar diş folikülünün olması her iki mekanikte de birinci molar dişin distalizasyon miktarını olumsuz etkilemiştir.
Özet (Çeviri)
This study aimed to evaluate distalization of first molars two different mechanics that with a modified palatal anchorage plate and buccal mini-screw according to maxillary second and third molar eruption stages using finite element method. Molar eruption stages are as follows; stage 1: second molar follicles in the cervical triad of the first molar, stage 2: second molar tooth completely erupted, stage 3: The third molar follicles is at the level of the cervical triad of the second molar. Two distalization mechanics models: an modified palatal anchorage plate (MPAP) with bracket and archwire and placed mini-screw in the buccal side. In both distalization models, the stress values in the first molar teeth and periodontal ligament where the force was applied, while the lowest stress values occurred at the root apex. Sagıttaly, the first molar showed distal tipping in all models but it was concluded that MPAP tipped more distally. In both mechanics, a decrease was observed in the amount of distal movement of the first molar tooth from stage 1 to stage 3. The first molar had mesial-out rotation with mini-screw in the buccal side and mesial-in rotation with the MPAP. When compared according to the molar eruption stages, the most rotation was observed in stage 1 in both mechanics. Vertically, extrusion of mesial tubercles and intrusion of distobuccal tubercles were observed in all models. In fixed treatment, the complete eruption of the second molar tooth in distalization provides more parallel movement and reduces the amount of distalization. The second molar and third molar follicle negatively affected the distalization amount of the first molar tooth in both mechanics.