Sindemi yaklaşımıyla 2001-2019 yılları arasındaki intihar kaynaklı ölümlerin değerlendirilmesi
The evaluation of suicide-related deaths between 2001 and 2019 with syndemic approach
  1. Tez No: 683263
  2. Yazar: CAN ILGIN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AHMET TOPUZOĞLU
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Halk Sağlığı, Public Health
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Halk Sağlığı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 271
Özet
İntihar ya da öz kıyım, kişinin kendini öldürme amacıyla kendine yönlendirdiği ölüme ve yaralanmaya neden olan davranışlardır. Türkiye'de 2019 yılında 3406 kişi intihar ederek hayatını sonlandırmıştır. Sindemi kuramı, sağlık problemlerinin tek başına ortaya çıkmak yerine ortak etkileşimli faktörlerden beraber ortaya çıkarak gelişimlerini tanımlamaktadır. İntiharların anlaşılması, risk gruplarının belirlenmesi ve önlenmesi için sindemi yaklaşımı önemlidir. Bu çalışmada Türkiye'de 2001-2019 yılları arasında intiharların, nedenleri, şekilleri, intihar edenlerin cinsiyetleri, öğrenim durumları, medeni durumları, yaş grupları, ikametleri ve intiharın gerçekleştiği zamana göre sindemi yaklaşımı bağlamında analiz edilmesi hedeflenmiştir. Çalışmamız ekolojik tipte olup, 2001-2019 yılları arasında Türkiye'de ölümle sonuçlanan intiharları kapsamaktadır. İstanbul'daki ölümle sonuçlanan intiharlar ayrıca incelenmiştir. Kaba ve özel intihar hızları, intihar oranlarının ortanca, çeyrekler arası dağılım aralığı (ÇADA), en düşük ve en yüksek değerleri hesaplanmıştır. Sürekli değişkenler arası Spearman korelasyon testi uygulanmış, rho ve p değerleri rapor edilmiştir. Sürekli değişkenler için L2 (ya da Öklid) tabanlı küme analizlerinde, k=2 küme oluşturulmuştur. Veri tabanı özel intihar hızları panel değişkeni ve yıllar zaman değişkeni olacak şekilde panel veri tabanı formuna dönüştürülmüştür. Çalışmamızda farklı intihar nedenleri, öğrenim durumları ve farklı yaşam durumlarına göre 10 farklı sindemik risk grubu tanımlanmıştır. Bu 10 farklı sindemik risk grubu için de ortak risk faktörü düşük öğrenim düzeyi ve gelir seviyesinin olması, sosyoekonomik sıkıntıların oluşturduğu toplumsal eşitsizliklerin intiharlar için en önemli risk faktörü olduğu gözlenmektedir. Yoksulluk oranı ve tüberküloz insidansının yüksek, istihdam ve yükseköğrenim oranlarının düşük olduğu yıllarda ticari nedenle intihar hızı daha yüksektir (Ortanca=Yüz binde 0,085'e karşı 0,009; p=0,009). Boşanma hızı, ilk evlenme yaşları, istihdam oranının düşük, yoksulluk oranının yüksek olduğu yıllarda aile geçimsizliğine bağlı intihar hızı daha yüksektir (Ortanca = Yüz binde 0,405'e karşı 0,244; p= 0,022). Kadın istihdam, şehirde yaşayan kadın ve yükseköğrenimli kadın oranlarının, kadının ilk evlenme yaşının düşük ve kaba evlenme hızının yüksek olduğu yıllardaki kadın intihar hızı daha yüksektir (Ortanca= Yüz binde 2,345'e karşı 2,05; p=0,045).
Özet (Çeviri)
Suicide is the self-directed and harming behaviors directed to self with intent of ending life. In Turkey, 3406 individuals ended their lives by committing suicide in 2019. The syndemics theory defines health problems as phenomena emerging together in synergic interactions rather being isolated entities. Syndemics approach is important for understanding and preventing suicide, and identifying its risk groups. This study aims to analyze the suicides occurred between 2001 and 2019 in Turkey by considering the reasons, methods and timing of suicides and characteristics of individuals committing suicides including gender, educational and marital statuses, age and residence categories in the context of syndemics approach. Our ecological study includes suicides in Turkey occurred between 2001 and 2019 resulting in death. The median, interquartile range, minimum and maximum values of crude and specific suicide rates were calculated. Spearman correlation test was used for continuous variables, and rho and p values were reported. L2 or Euclid based cluster analyses was executed for continuous variables with k=2 clusters. Database was transformed into panel data for further analysis. We defined 10 distinct syndemic groups according to the different suicide motivations, educational statuses and life situations. The common risk factor for all these 10 groups were low educational and income statuses. We inferred that the disparities within society due to socioeconomical problems are the most important risk factors for suicide.