Yenidoğanda açık ve kapalı sistem aspirasyonyöntemlerinin yaşam bulguları ve kan gazı değerleri açısından karşılaştırılması; retrospektif bir çalışma
Comparing open and close systems suctioning methods in terms of vital signs and blood gas values on newborn; a retrospective study
  1. Tez No: 903016
  2. Yazar: MEDİNE KÖSE KARAMAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NEJLA CANBULAT ŞAHİNER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Nursing, Child Health and Diseases
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Karamanoğlu Mehmetbey Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Hemşireliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 56
Özet
Bu araştırma, açık ve kapalı sistem aspirasyonunun yenidoğan yoğun bakımda entübe olarak takip edilen yenidoğanların yaşam bulguları (kan basıncı, kalp atımı, SPO2) ve kan gazı (pH, pCO2, pO2, sO2,cLac) değerlerinin dosya incelemeleri ile karşılaştırılması amacıyla retrospektif olarak yapıldı. Araştırmaya dahil edilme kriterlerine uyan ve yedi günden fazla entübe olarak yatan toplam 20 bebeğin dosya kayıtları incelenerek 06.12.2023-01.03.2024 tarihleri arasında veriler toplandı. Hastane protokolüne göre; kapalı aspirasyon sistemi, entübe olarak takip edilen yenidoğana bir (1) adet ile sınırlandırılmaktadır ve kullanım süresi yedi gündür. Kapalı sistem aspirasyonunun kullanım süresi dolduktan sonra açık sistem aspirasyona geçilmektedir. Kapalı sistem aspirasyonu uygulamadan önce ve aspirasyon uygulandıktan sonra 15. dakikada kan basıncı, kalp atımı, SPO2 ve kan gazındaki pH, pCO2, pO2, sO2, cLac değerleri alınmaktadır. Aynı grubun açık sistem aspirasyon uygulamadan önce ve aspirasyon uygulandıktan sonra 15. dakikada kan basıncı, kalp atımı, SPO2 ve kan gazındaki pH, pCO2, pO2, sO2, cLac değerleri alınmaktadır. Tüm değerler anket formu ve değerlendirme formuna kaydedildi.
Özet (Çeviri)
This study was conducted retrospectively to compare the vital signs (blood pressure, heart rate, SPO2) and blood gas (pH, pCO2, pO2, sO2, cLac) values of newborns followed up intubated in neonatal intensive care unit with open and closed system aspiration. Data were collected 12.06.2023-03.01.2024 by reviewing the file records of a total of 20 newborns who met the inclusion criteria and were intubated for more than seven days. According to the hospital protocol; closed aspiration system is limited to one (1) per newborn followed up intubated and its usage period is seven days. After the usage period of closed system aspiration is over, open system aspiration is switched to. Blood pressure, heart rate, SPO2 and pH, pCO2, pO2, sO2, cLac values in blood gas are taken before and 15 minutes after the application of closed system aspiration. Blood pressure, heart rate, SPO2 and blood gas pH, pCO2, pO2, sO2, cLac values of the same group are taken before and 15 minutes after open system aspiration. All values were recorded in the questionnaire form and evaluation form.