Çok boyutlu hemşirelik kuşakları ölçeğinin Türkçe' ye uyarlanması
Adaptation of the multidimensional nursing generations scale to Turkish
- Tez No: 683284
- Danışmanlar: PROF. DR. SERAP ALTUNTAŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bandırma Onyedi Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hemşirelikte Yönetim Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 114
Özet
Araştırma, Çok Boyutlu Hemşirelik Kuşakları Ölçeği'ni Türkçe'ye uyarlamak ve hemşirelikte geçerlilik ve güvenilirliğini test etmek amacıyla metodolojik olarak gerçekleştirilmiştir. Araştırma Aralık 2019 –Haziran 2021 tarihleri arasında yürütülmüştür. Araştırma verileri Aralık 2019- Mayıs 2020 tarihleri arasında Bursa il merkezinde faaliyet gösteren bir Sağlık Bakanlığı Hastanesi, bir üniversite hastanesi ve üç özel hastane olmak üzere beş hastanede çalışan 447 gönüllü hemşireden toplanmıştır. Veri toplama aracı olarak“Kişisel Bilgi Formu”ve Çok Boyutlu Hemşirelik Kuşakları Ölçeği“nin özgün formu kullanılmıştır. Araştırma için etik kurul izni ve kurum izinleri alınmış olup, veri toplamaya başlamadan önce ölçek uygulamaya hazır hale getirilmiştir. Bu amaçla çeviri- geri çeviri tekniği ile dil eşdeğerliği, uzman paneli ile kapsam eşdeğerliği sağlanarak anlaşılırlık açısından pilot bir uygulama ile test edilmiştir. Asıl uygulama sonrası elde edilen veriler yüzde ve frekans dağılımı, açıklayıcı ve doğrulayıcı faktör analizi, korelasyon analizi, Cronbach alfa katsayısı, student t testi, Kaiser-Meyer Olkin (KMO) Örneklem Yeterliği analizi, Barlett's Örneklem Büyüklüğü Testi, Varimax Dik Döndürme, Scree Plot testi, Shapiro-Wilks testi, z testleri ile değerlendirilmiştir. Verilerin değerlendirilmesi sonrasında uyarlanan ölçeğin 36 maddeli, toplam varyansın 52'sini açıklayan ve özdeğeri 1.00'in üzerinde ”çalışma eğilimi“, ”kuşaklararası çatışma“, ”hasta güvenliği“ ve ”kendi kuşağındakilerle işbirliği" olmak üzere 4 faktörlü bir yapı gösterdiği; madde toplam puan korelasyon değerlerinin .333 ile .588 arasında olduğu, faktör yüklerinin .335-.861 arasında olduğu, ayırt edicilik düzeyinin ve uyum değerlerinin yüksek olduğu, Cronbach alfa değerlerinin .766- .929 arasında değiştiği belirlenmiştir. Çalışma sonucunda Türk kültürüne uyarlanan ölçeğin hemşirelerin çalışma ortamlarındaki kuşaklar arasındaki farklılıklarının belirlenmesinde kullanılabilecek geçerli ve güvenilir bir ölçek olduğu ortaya konmuştur.
Özet (Çeviri)
The research was carried out methodologically in order to adapt the Multidimensional Nursing Generations Scale to Turkish and to test its validity and reliability in nursing. The research was conducted between December 2019 - June 2021. Research data were collected from 447 volunteer nurses working in five hospitals, including a Ministry of Health Hospital, a university hospital and three private hospitals operating in Bursa city center between December 2019 and May 2020. The original form of“Personal Information Form”and“Multidimensional Nursing Generations Scale”were used as data collection tools. Ethics committee permission and institutional permissions were obtained for the research, and the scale was made ready for application before starting data collection. For this purpose, language equivalence with the translation-back translation technique, and content equivalence with the expert panel were tested with a pilot application in terms of intelligibility. Data obtained after the actual application, percentage and frequency distribution, explanatory and confirmatory factor analysis, correlation analysis, Cronbach alpha coefficient, student t test, Kaiser-Meyer Olkin (KMO) Sampling Adequacy Analysis, Bartlett's Sample Size Test, Varimax Orthogonal Rotation, Scree Plot test, Shapiro-Wilks test, z tests. The scale, which was adapted after the evaluation of the data, showed a structure with 36 items, explaining 52 of the total variance, and a 4-factor structure with an eigenvalue above 1.00:“working tendency”,“intergenerational conflict”,“patient safety”and“cooperation with those in its own generation”; It was determined that item total score correlation values were between .333 and .588, factor loads were between .335 and .861, the level of discrimination and concordance were high, and Cronbach's alpha values ranged between .766 and .929. As a result of the study, it was revealed that the scale adapted to Turkish culture is a valid and reliable scale that can be used to determine the differences between generations in nurses' working environments.