Data communications and networking for personal computers
  1. Tez No: 6833
  2. Yazar: İSMET BENLİ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MEHMET R. TOLUN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
  7. Yıl: 1989
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 260
Özet
KİŞİSEL BİLGİSAYARLAR ICIN VERİ İLETİŞİMİ VE A?LARI BENLİ, ismet Mühendislik Fakültesi Bilgisayar Mühendisliği Bölümü, Y. Lisans Tezi Tez Yöneticisi: Y. Doç. Dr.Mehmet R. Tolun 249 Sayfa, Mayıs 1989 ÖZET Bu çalışma* IBM kişisel bilgisayar ve sistemlerindeki veri iletişim ve ağları üzerinedir. TAI (Tusaş Havacilik ve uzay Sanayi A.Ş.) Bilgisayar Merkezin 'deki uygulamalar ve gerçekleştirimler göz önüne alinarak, kişisel bilgisayarlar arası ve kişisel bilgisayar ile ana bilgisayara yapılan bağlantılar tartışılmaktadır. Bu tezde, iletişim donanım ve yazılımının satın alınması, kullanıma hazırlanması ve yeni uygulamalar için iyi bir bilgi birikimi içerilmektedir. Ayni anda çalışabilen bilgisayar bağlantılarını içeren uygulamalar Crosstalk Mk4 programlama dili kullanılarak geliştirilmiştir. Buna ilaveten, kişisel bilgisayardan ana bilgisayara kütük transfer program! Turbo Pascal programlama dili ile yazılmıştır. IBM 3278/79 ve IRMA 3270 uyarlama kartları da, IBM 3090 ile olan seri senkron bağlantılarda kullanılmıştır. Anahtar Sözcükler : Kişisel bilgisayar, veri iletişimi, ağ arabirimi, kütük transferi, monitor uyarlama, iletişim programı. 619.02.02, 619.03.03
Özet (Çeviri)
DATA COMMUNICATIONS AND NETWORKING FOR PERSONAL COMPUTERS BENLI, Ismet Faculty of Engineering Department of Computer Engineering, M.Sc. Thesis Supervisor: Asst.Prof.Dr. Mehmet R. Tolun 249 Pages, May 1989 ABSTRACT This thesis is about data communications and networking for the IBM Personal Computers (PC) and Personal Systems (PS). The applications and implementation aspects of PC to PC and PC to mainframe connections in the computer department of the TAI (Tusas Aerospace Industries) are discussed. In this thesis, both the communication hardware and software are included to give a good background for the purchase, installation and new implementations. An implementation involving concurrent computer connections was developed using Crosstalk Mk4 Application language. Additionally, a PC to host file transfer program has been written using Turbo Pascal programming language. IBM 3278/79 and IRMA 3270 emulation cards are utilized for the synchronous serial communications with the IBM 3090. Keywords : Personal computer, data communication, network adapters, file transfer, terminal emulation, communication program. 619.02.02, 619.03.03 IV