Query interface for a climatological database
- Tez No: 6834
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MEHMET R. TOLUN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
- Yıl: 1989
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 181
Özet
ÖZET KLİMATOLOJİK BÎR VERİ TABANİ İÇİN SORGULAMA ARAYÜZEYÎ TÜREL, Levent Mühendislik Fakültesi Bilgisayar Mühendisliği Bölümü, Yüksek Lisans Tezi Tez Yöneticisi : Y. Doç. Dr. Mehmet R. Tolun 170 sayfa, Mayıs 1989 Bu tezde sunulan çalışma özellikle meteoroloji idareleri tarafından kullanılan klimatolojik veriler için bir veri tabam tasarımı ve uygulamasıdır. özellikle klimatolojik verilerin değişik yönleriyle sorgulanmasında kullanılacak bir sorgulama arayüzeyi de geliştirilmiştir. Veri tabanı ve sorgulama dizgesinin gerçekleşti rimi Control Data Corporation CDC 180/830 anaçatı bilgisayarında yapılmış ve IM/DM veri tabanı yönetim dizgesi kullanılmıştır. Anahtar Sözcükler : Meteorolojik Veri, Veri Tabam Yönetim Dizgeleri, Veri Tabanı Tasarımı, Veri Modelleri. 619.02.05
Özet (Çeviri)
ABSTRACT QUERY INTERFACE FOR A CLIMATOLOGICAL DATABASE TÜREL, Levent Faculty of Engineering Department of Computer Engineering, M.Sc. Thesis Supervisor : Asst. Prof. Dr. Mehmet R. Tolun 170 pages. May 1989 In this thesis a database is.designed and implemented for climatological data mainly used by meteorological offices. A query interface which is specifically directed to process queries regarding different aspects of climatological data is also developed. Both the database and its query system is implemented on a Control Data Corporation CDC 180/830 mainframe computer using IM/DM (Information Management / Data Management) as the database management system. Keywords : Meteorological Data, Database Management Systems, Database Design, Data Models. 619.02.05 TV