Güzel sanatlar lisesi öğrencilerinin viyolonsel dersine ilişkin tutumlarının incelenmesi (Doğu Karadeniz örneği)
Resarch of fine arts high school students' attitudes towards cello lesson (example of Eastern Black Sea region)
  1. Tez No: 683321
  2. Yazar: BAHAR SARALOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. CAHİT AKSU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Müzik, Education and Training, Music
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Trabzon Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Güzel Sanatlar Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Müzik Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 57
Özet
Bu araştırma; Doğu Karadeniz Bölgesi'nde eğitim veren güzel sanatlar liseleri müzik bölümlerinde öğrenim gören viyolonsel öğrencilerinin, viyolonsel dersine ilişkin tutum düzeylerinin tespit edilip, bu tutum düzeylerinin oluşmasında etkili olan unsurların neler olabileceğine ilişkin değerlendirmelerde bulunmak amacıyla yürütülmüştür. Araştırma, betimsel araştırmalar'dan“Tarama (Survey)”desenli bir araştırma olup, çalışma grubunu, Doğu Karadeniz Bölgesindeki 4 güzel sanatlar lisenin 10, 11 ve 12. sınıflarında öğrenim gören 28 öğrenci oluşturmuştur. Araştırma sonuçlarına göre, çalışma grubundaki güzel sanatlar lisesi müzik bölümü viyolonsel çalgı öğrencilerinin viyolonsel dersine ilişkin tutumlarının, olumlu düzeyde olduğu belirlenmiştir." Çalışma grubu öğrencilerinin viyolonsel dersi tutum puan düzeyleri, eğitim-öğretim yılı sonuna doğru düşüşe geçmektedir. Bu düşüş, tutum düzeyini olumsuza taşıyacak oranda olmamakla beraber, bazı ölçek maddeleri özelinde anlamlı bir düşüş olarak gerçekleşmiştir. Bunun nedeninin; ağırlıklı olarak çalışmanın pandemi süreci içinde yapılmış olması ve uzaktan eğitim uygulamasının olası olumsuz etkisinden kaynaklanabileceği düşünülmüştür. Çalışma grubundaki öğrencilerin viyolonsel dersine ilişkin tutumlarında, sınıf düzeyi, eğitim aldıkları okulun bulunduğu şehir ve cinsiyet değişkenlerine göre anlamlı bir farklılık tespit edilmemiştir.
Özet (Çeviri)
This research was carried out in order to determine the attitude levels of the cello students studying in the music departments of fine arts high schools in the Eastern Black Sea Region, towards the cello lesson, and to evaluate what factors might be effective in the formation of these attitude levels. The research is a“survey”study from Descriptive Studies, and the study group consisted of 28 students studying in the 10th, 11th and 12th grades of 4 fine arts high schools in the Eastern Black Sea Region. According to the research results, The attitudes of the cello instrument students of the fine arts high school music department in the study group towards the cello lesson are at a 'positive' level. The cello lesson attitude scores of the study group students begin to decrease towards the end of the academic year. Although this decrease was not at a rate that would make the attitude level negative, there was a significant decrease in some scale items. This is because; It was thought that the study was mainly carried out during the pandemic process and that it could be caused by the possible negative effect of the distance education application. No significant difference was found in the attitudes of the students in the study group towards the cello lesson according to the grade level, the school they were educated in and the gender variables.