Remisyonda olan ve aktif hastalık bulguları olan kronik ürtikerli hastalarda anksiyete, depresyon ve serum 25 hidroksivitamin D düzeylerinin değerlendirilmesi
Evaluation of anxiety, depression and serum 25(oh) vitamin d levels in patients with chronic urticaria in remi̇ssi̇on and signs of active disease
- Tez No: 683320
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ HÜLYA ALBAYRAK
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Dermatoloji, Dermatology
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Tekirdağ Namık Kemal Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Deri ve Zührevi Hast. Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 76
Özet
Kronik ürtiker popülasyonun %1-5'ini etkileyen ve 6 haftadan uzun süren, ataklarla karakterize, inflamatuar bir cilt hastalığıdır. Çalışmamızda tedavi altında stabil seyreden hastalar ile aktif hastalık bulguları olan hastaların, 25(OH) vitamin D değerleri ile anksiyete ve depresyon skorlamaları değerlendirilmiştir. Tekirdağ Namık Kemal Üniversitesi Hastanesi Deri ve Zührevi Hastalıklar polikliniğine 1 Nisan – 31 Ekim 2020 tarihleri arasında başvuran, dahil edilme ve dışlama kriterlerini karşılayan 70 kronik ürtiker hastasının ÜAS7 skorlaması değerlendirilip, tüm hastaların serum 25(OH) vitamin D düzeyleri ve Beck Depresyon Ölçeği ile Beck Anksiyete Ölçeği skorlamaları karşılaştırılmıştır. Çalışmaya alınan 70 kronik ürtiker hastasının 49'u (%70) kadın, 21'i (%30) erkekti. Yaşları 18-64 arasında olup, yaş ortalaması ve standart sapması 38,47±11,57 idi. D vitamini düzeyi ile ürtiker aktivite skoru arasında negatif yönde istatistiksel olarak anlamlı ilişki tespit edilmiştir (r=-0,415; p=0,000). Anksiyete skoru ile ürtiker aktivite skoru arasında pozitif yönde istatiksel olarak anlamlı ilişki tespit edilmiştir (r=0,417; p=0,000). Depresyon skoru ile ürtiker aktivite skoru arasında pozitif yönde istatiksel olarak anlamlı ilişki tespit edilmiştir (r=0,270; p=0,024). Depresyon ve anksiyete skoru ile 25(OH) D vitamini seviyeleri arasında anlamlı ilişki bulunmamıştır. 49 D vitamini eksikliğinin kronik ürtiker etyolojisi ve ürtiker tedavisine cevabı etkilemesindeki rolünün geniş çaplı çalışmalarla kanıtlanması, hastalığın tedavisinde klinisyenlere kolaylık sağlayacaktır. Benzer şekilde anksiyete ve depresyon gibi psikiyatrik bozuklukları bulunan hastaların ürtiker tedavisine bütüncül olarak yaklaşılması, standart tedavi algoritmasından ziyade hasta bazlı tedaviye yönelmek açısından önemlidir.
Özet (Çeviri)
Chronic urticaria is an inflammatory skin disease that affects 1-5% of the population and lasts longer than 6 weeks, characterized by attacks. In our study, 25(OH) vitamin D values and anxiety and depression scores of patients with stable progress under treatment and patients with active disease symptoms were evaluated. The UAS7 scoring of 70 chronic urticaria patients who were admitted to Tekirdağ Namık Kemal University Hospital Dermatology and Veneral Diseases outpatient clinic between April 1 and October 31, 2020 and met inclusion and exclusion criteria were evaluated, and serum 25(OH) vitamin D levels of all patients and Beck Depression Scale and Beck Anxiety Scale scores were compared. In all, 49 women (70%), 21 men (30%) and total of 70 patients were included in this study. Patients were between 18 and 64 years old (mean 38,47±11,57 years). A statistically significant negative correlation was found between vitamin D level and urticaria activity score (r=-0,415; p=0,000). A statistically significant positive correlation was found between anxiety score and urticaria activity score (r=0,417; p=0,000). A statistically significant positive correlation found between depression score and urticaria activity score (r=0,270; p=0,024). 51 No significant relationship was found between depression and anxiety score and 25(OH) vitamin D levels. Evidence of the role of vitamin D deficiency in affecting the etiology of chronic urticaria and the response to urticaria treatment with large-scale studies will provide convenience to clinicians in treatment of the disease. Similarly, a holistic approach to the treatment of urticaria patients with psychiatric disorders such as anxiety and depression is important in order to turn to patient-based treatment rather than standard treatment algorithm.