Tip 2 diyabetli hastalarda sanal gerçeklik ve buz uygulamasının kendi kendine enjeksiyon korkusu, ağrı ve kaygı düzeyi üzerine etkisi
Effect of virtual reality and ice application on self injection fear, pain and anxiety in patients with type 2 diabetes
- Tez No: 683322
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SEYHAN ÇITLIK SARITAŞ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İnönü Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Hemşirelik Esasları Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 80
Özet
Amaç: Araştırma, Tip 2 diyabetli hastalarda sanal gerçeklik ve buz uygulamasının kendi kendine enjeksiyon korkusu, ağrı ve kaygı düzeyi üzerine etkisini incelemek amacıyla yapılmıştır. Materyal ve metot: Araştırma randomize kontrollü deneysel model olarak yapıldı. Araştırmanın evrenini, insülin enjeksiyonu yapan ve kan şekeri takibi olan Tip 2 yetişkin diyabet hastaları oluşturdu. Araştırmanın örneklemini, 53'ü sanal gerçeklik grubuna, 53'ü buz grubuna ve 53'ü kontrol grubuna dahil olmak üzere 159 hasta oluşturdu. Verilerin toplanmasında Katılımcı Tanıtım Formu, Diyabetlilerde Kendi Kendine Enjeksiyon ve Test Yapma Korkusu Sorgulama Formu, Durumluk Kaygı Ölçeği ve Görsel Analog Skala kullanıldı. Veriler, haftanın arka arkaya 2 gününde toplam 4 izlem olmak üzere toplandı. Kendi kendine enjeksiyon ve test yapmadan önce sanal gerçeklik grubundaki hastalara motivasyonel videolar izletildi, buz grubundaki hastalara ise buz uygulaması yapıldı.
Özet (Çeviri)
Aim: The research was carried out to investigate the effect of virtual reality and ice application on fear of self-injection, pain and anxiety levels in patients with type 2 diabetes. Material and Method: The research was conducted as a randomized controlled experimental model. The universe of the research was made up of adult Type 2 diabetes patients who inject insulin and monitor their blood sugar. The sample of the study consisted of 159 patients, including 53 in the virtual reality, 53 in the ice and 53 in the control group. Participant Introduction Form, Diabetes Fear of Self Injecting and Self-testing Questionnaire, State Anxiety Scale and Visual Analogue Scale were used to collect the data. The data were collected for a total of 4 follow-ups on 2 consecutive days of the week. Before self-injection and testing, motivational videos were shown to patients in the virtual reality group, and ice was applied to patients in the ice group.