İlkokul sınıf öğretmenlerinin metinlerden ürettikleri soruların Barrett Taksonomisine göre incelenmesi
Investigation of the questions produced by primary school teachers from the texts according to Barrett Taxonomy
- Tez No: 683336
- Danışmanlar: DOÇ. DR. COŞKUN KÜÇÜKTEPE
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi-Cerrahpaşa
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel Eğitim Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Sınıf Öğretmenliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 109
Özet
Bu çalışmanın amacı, ilkokul sınıf öğretmenlerinin metinlerden ürettikleri soruların Barrett Taksonomisine göre sınıflandırılmasıdır. Araştırma nitel yöntemin genel tarama modeline göre modellenmiş ve betimsel analiz yöntemiyle analiz edilmiştir. Araştırmanın çalışma grubunu İstanbul ili Büyükçekmece ilçesindeki resmî ve özel ilkokullarda görevli 108 ilkokul sınıf öğretmeni oluşturmaktadır. Veri toplama araçları olarak araştırmacı tarafından geliştirilen Demografik Bilgi Formu ve Soru Hazırlama Formu kullanılmıştır. Araştırmanın veri toplama sürecinde sınıf öğretmenlerinden kendilerine verilen beş farklı metinle ilgili beşer soru oluşturmaları istenmiştir. Soru hazırlama formunda Türkçe, Matematik, Hayat Bilgisi, Sosyal Bilgiler ve Fen Bilimleri dersleri ile ilgili metinler kullanılmıştır. Verilerin analizinde betimsel istatistik (frekans, yüzde) kullanılmıştır. Araştırmanın sonucunda ilkokul sınıf öğretmenlerinin ürettikleri soruların %62.6'sı Barrett Taksonomisinin en alt basamağı olan“Basit Anlama”düzeyinde olduğu saptanmıştır.“Değerlendirme”ve“Kişisel Takdir”düzeyinde yer alan sorulara oldukça az yer verilmiştir (Değerlendirme %0.9, Kişisel Takdir %1.6). Araştırmadan elde edilen diğer önemli bir sonuca göre, öğretmenlerin ders ayrımı gözetmeksizin düşük düzeyli soruları daha fazla ürettikleri saptanmıştır. Araştırma sonuçları ışığında öğretmenlere soru sorma becerilerini geliştirmeye yönelik çalıştaylar, hizmet içi eğitimler ve seminer çalışmaları önerileri sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to classify the questions produced by primary school teachers from texts according to Barrett's taxonomy. The research was modeled according to the general survey model of the qualitative method and analyzed with the descriptive analysis method. The study group of the research consists of 108 primary school teachers working in public and private primary schools in Büyükçekmece district of Istanbul. Demographic Information Form and Question Preparation Form developed by the researcher were used as data collection tools. During the data collection process of the research, classroom teachers were asked to create five questions about five different texts given to them. In the question preparation form, texts related to Turkish, Mathematics, Life Sciences, Social Studies and Science courses were used. Descriptive statistics (frequency, percentage) were used in the analysis of the data. As a result of the research, it was determined that 62.6% of the questions produced by the primary school classroom teachers were at the level of“Literal Comprehension”, which is the lowest level of Barrett's taxonomy. The questions at the“Evaluation”and“Appreciation”levels were given very little attention (Evaluation 0.9%, Appreciation 1.6%). According to another important result obtained from the research, it was determined that teachers produced low-level questions more, regardless of course discrimination. In the light of the research results, workshops, in-service trainings and seminars to improve teachers' questioning skills were suggested.