Zeki Demirkubuz sinemasında erkek imgesine psikanalitik bir bakış
A psychanalytical look at the male image in Zeki Demirkubuz cinema
  1. Tez No: 683337
  2. Yazar: EREN UĞUR
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MURAT AYTAŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sahne ve Görüntü Sanatları, Performing and Visual Arts
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Radyo Televizyon ve Sinema Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Radyo-Televizyon ve Sinema Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 133
Özet
Bu çalışmada, Zeki Demirkubuz filmlerindeki erkek temsilleri psikanalitik karakter analizi yöntemiyle incelenmiştir. Üç ana başlıktan oluşan tezin ilk bölümünde; olayları ve durumları neden-sonuç ilişkisi içerisinde determinist bir yaklaşımla değerlendiren Sigmund Freud'un psikanaliz kuramını daha iyi anlayabilmek için Freud'un hayatı ve çalışmaları ele alınmıştır. Bununla birlikte psikanalizin temelini oluşturan kavramlar açıklanmıştır. 'Psikanalitik Film Kuramı ve Karakter Analizi' başlıklı ikinci bölümde ise; sinemada psikanaliz yaklaşımlar ele alınmış, sinemada karakter oluşumu ve psikanalitik karakter analizi açıklanmıştır. Son bölümde ise; Zeki Demirkubuz'un biyografisine ve filmografisine yer verilerek ölçüt örneklem bağlamında ele alınan üç filminden Üçüncü Sayfa (1999), Kader (2006) ve Yeraltı (2012) filmerindeki erkek temsillerinin psikanalitik karakter çözümlemesi yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, male representations in Zeki Demirkubuz's films were analyzed by psychoanalytic character analysis method. In the first part of the thesis, which consists of three main titles; In order to better understand Sigmurd Freud's psychoanalysis theory, which evaluates events and situations in a cause-effect relationship with a determinist approach, Freud's life and studies are discussed. In addition, the concepts that form the basis of psychoanalysis are explained. In the second part titled“Psychoanalytic Film Theory and Character Analysis”; psychoanalysis approaches in cinema are discussed, character formation and psychoanalytic character analysis in cinema are explained. In the last part; By giving place to Zeki Demirkubuz's biography and filmography, psychoanalytic character analysis of male representations in his three films, Third Page (1999), Destiny (2006) and Underground (2012), which were discussed in the context of criterion sampling, were made.