Strength of spot welding of AISI316 metal sheets for medical use
Tıbbi alanlarda kullanılan AISI316 metal sacların direnç nokta kaynağı dayanımı
  1. Tez No: 683365
  2. Yazar: MOHAMED BALAID A RMADAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. İSMAİL ESEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Karabük Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 102
Özet
Paslanmaz çelikler, kobalt-krom alaşımları, ticari olarak saf titanyum ve alaşımları, implant malzemeleri için kullanılan tipik metalik biyomalzemelerdir. Paslanmaz çeliklerin tıbbi malzeme olarak kullanımı insan yaşamının kalitesini ve ömrünü artırabilme kapasitesinden dolayı önemli bir alan haline gelmiştir. Tıbbi amaçla kullanılan AISI 316 metal levhalar geniş bir uygulama alanına sahip olmasına rağmen ülkemizde bunlarla ilgili çalışmalar sınırlıdır. Bu çalışmada, AISI 316 sacların genel mukavemetli punta kaynağının tıbbi kullanımlar için uygulama alanları, mekanik ve metalurjik özellikleri araştırılmıştır. Bu araştırma çalışması, tıbbi kullanımlar için AISI 316 metal levhaların mukavemet nokta kaynağı gibi bazı malzeme sabitlerini tanımlamıştır.
Özet (Çeviri)
Stainless steel (SS), chromium (Cr) alloys, titanium (Ti) and Ti alloys are unique metallic biomaterials used for implant materials. The use of SS as medical material has become an important area due to its capacity to increase longevity and quality of life. Although AISI 316L metal sheets used for medical purposes have a wide application area, studies on them are limited in our country. In this study, the application areas, mechanical and metallurgical properties of general strength spot welding of AISI 316 sheets for medical uses were investigated. This research study identified some material constants such as resistance spot welding (RSW) of AISI 316 metal sheets for medical uses.