A rupture in urban memory: Vacant healthcare sites in the center of Ankara
Kentsel bellekte kopukluk: Ankara şehir merkezinde terk edilmiş sağlık yapıları
- Tez No: 683380
- Danışmanlar: PROF. DR. İNCİ BASA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mimarlık, Architecture
- Yıl: 2021
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 169
Özet
Ankara'da son birkaç yıldır meydana gelen kentsel dönüşüm süreçleri kent merkezini olumsuz yönde etkilemekte ve kentsel sürekliliği göz ardı etmektedir. Kentte yaşanan bu olumsuz süreçlerden en çok etkilenen yer de çoğunlukla şehrin merkezi olmaktadır. Bu duruma örnek teşkil edip bu çalışmanın araştırma konusu olan bir başka güncel kentsel dönüşüm süreci de Ankara'nın hala işler durumda olan köklü kamu hastanelerini yitirmesidir. Ankara şehir merkezindeki birçok kamu hastanesi (Numune Eğitim ve Araştırma Hastanesi (1924), Yüksek İhtisas Eğitim ve Araştırma Hastanesi (1953), Zekai Tahir Burak Kadın Sağlığı Eğitim ve Araştırma Hastanesi (1949), Dışkapı Çocuk Hastanesi, Ankara Fizik Tedavi Rehabilitasyon Eğitim ve Araştırma Hastanesi, Atatürk Eğitim ve Araştırma Hastanesi) 2019 yılı itibariyle devlet tarafından boşaltılarak teker teker işlevsiz hale getirilmiştir. Bahsi geçen sağlık yerleşimlerinin yanı sıra Sıhhiye Meydanı'nda yer alan ve Ankara'nın ilk modern binası olarak da bilinen Sağlık Bakanlığı yapısı da boşaltılarak Bilkent'teki yeni yerine taşınmıştır. Bu tez, kente uzun yıllardır hizmet eden bu sağlık yapılarını ve yerleşimlerini kentlinin gündelik hayatında ve kent deneyiminde yer edinmiş nitelikli birer kentsel servis olarak görmektedir. Aynı zamanda, bu kentsel mekanlar modern Türkiye'nin 20. yüzyıl toplumsal yaşamına da tanıklık etmiştir; bu nedenle şehrin kolektif belleğinde azımsanamayacak kadar önemli bir yere sahiptir. Öyle ki, bu yapıları sosyal tarih ve kültürel bellek gibi kavramların ışığında incelediğimizde, Ankara için nasıl bir kimlik tarif ettiklerini de gözden kaçırmamış oluruz. Kentlinin günlük yaşamında geniş yer kaplayan ve kent merkezi içerisinde önemli kamusal alanları tarif eden hastane yapılarının boşaltılması ve bu fonksiyonun merkezden ayıklanması kolektif bellekte kuşkusuz bir kopukluk yaratacaktır.
Özet (Çeviri)
In the past few years, Ankara has become the arena of countless renewal projects that have resulted as a loss of continuity in the urban space. A recent example to that is the closure of numerous well-established, still functioning and well-distributed public healthcare structures in the center of Ankara. These buildings were evacuated in 2019 due to the establishment of Ankara City Hospital in Bilkent which is the new healthcare site of the city. As a result, vital points of healthcare service in the inner city have lost their function and the structures have become vacant. This thesis argues that those healthcare sites are significant in terms serving the city for decades. These artifacts occupy a considerable part in the everyday life of citizens; they possess multiple collective experiences and spatial practices. Furthermore, they are also representatives of the architectural culture of their own periods. Therefore, their endurance is essential and they occupy a considerable place in the collective urban memory. This thesis problematizes these closures in a negative sense and regards them as huge interventions in the urban space. Their abandonment generates a discontinuity on the urban sustainability which will inevitably lead to a rupture in urban memory. Thus, this study emphasizes not only the architectural value of these structures but also their complex and intertwined relationship with the city: Their vital place in our daily life, habits, and urban memory.