Ortopedik tedavi planlanan ambulatuvar spastik serebral palsili bireylerin yürüyüşlerinin tedavi öncesi ve sonrası değerlendirilmesi: Prospektif gözlemsel klinik çalışma
Evaluation of gait of individuals with ambulatory spastic cerebral palsy who have orthopedic treatment planned before and after treatment: A prospective observational clinical study
- Tez No: 931972
- Danışmanlar: PROF. DR. CEMİL YILDIZ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Ortopedi ve Travmatoloji, Orthopedics and Traumatology
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: Gülhane Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Ortopedi ve Travmatoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 96
Özet
Giriş: Serebral palsi (SP), immatür beyinde tek veya birden fazla ilerleyici olmayan defekt ya da lezyon sonucunda oluşan kalıcı nörogelişimsel bir hastalıktır. Serebral palsili bireylerde yürüyüşü doğru şekilde analiz etmek gerekmektedir. Yürüme analizi, yürüyüşün parametrelerini ortaya koymak için yapılan kas iskelet sistemi fonksiyonlarını farklı yöntemlerle değerlendirir. Gözlemsel yürüme analizi, yürüyüşü sayısal verilerle ifade eden, maliyeti düşük ve özel ekipman gerektirmeyen bir yöntemdir. Bu çalışmada ambulatuvar spastik serebral palsili bireylerin tedavi öncesinde ve rutin olarak uygulanan tedavi sonrasında farklı gözlemsel yürüme analiz skorları karşılaştırılmalı kullanılarak prospektif olarak değerlendirilmesi amaçlanmıştır. Gereç ve Yöntem: Sağlık Bilimleri Üniversitesi Gülhane Eğitim ve Araştırma Hastanesi Ortopedi ve Travmatoloji Kliniğinde ambulatuvar spastik serebral palsili gözlemsel yürüme analizi uygulanan ve dahil edilme kriterlerini karşılayan 18 yaş altı, 56 hasta çalışmaya dahil edildi. Çalışma grubu yaşı, cinsiyeti, etkilenme yönü ile yaklaşık 8 metre uzunluğundaki yürüme alanında rutin uygulanan ameliyat sonrası ortalama 3. ayda ve ameliyat öncesi yürüme videosu ortalama 2 dakika olacak şekilde hem koronal hem de sagital planda çekildi. Çekilen video kayıt sonrasında Edinburgh Görsel Yürüyüş Skoru (EVGS), Rivermead Görsel Yürüme Değerlendirme skoru (RVGA), Gözlemsel Yürüme Skoru (OGS), Tinetti Yürüme Skoru kullanılarak elde edilen veriler karşılaştırmalı olarak değerlendirildi. Bulgular: Çalışmaya dahil edilen grubun 31'i (%55.3) erkek, 25'i (%44.7) kadındı. Çalışma grubunun yaş ortalaması 8.1±3,6 yıl idi. Serebral palsili (SP) bireylerin tamamı spastik idi. Bunların 29'u (%51.7) hemiplejik, 27'si (%48.3) diplejik grupta idi. Diplejik hastaların EVGS toplam fark skor ortalamaları hemiplejik hastaların EVGS toplam fark skor ortalamasına göre düşük ve her iki EVGS toplam fark skoru ortalaması arasındaki fark istatistiksel olarak anlamlı bulundu. Rutin ortopedik tedavileri uygulanan ambulatuvar spastik SP'li bireylerin, ameliyat sonrası ve öncesi EVGS, RVGA, OGS, Tinetti yürüme skorları arasındaki fark istatistiksel olarak anlamlı bulundu. EVGS, RVGA, OGS ve Tinetti skorlarının sonuçları arasında istatistiksel olarak anlamlı korelasyon saptandı. Preop EVGS sağ toplam skoru ile Postop EVGS sağ toplam skoru arasında pozitif yönde mükemmel ve istatistiksel olarak anlamlı korelasyon tespit edildi. Sonuç: Serebral palsili bireylerde yürüyüşün doğru anlaşılması tedavinin hatasız şekilde yönlendirilmesinde önemlidir. Özel ekipman gerektirmeyen, maliyeti düşük, kısa sürede uygulanan gözlemsel yürüme analizinin kullanılması tedavi başarımızı arttırmaktadır. EVGS, RVGA, OGS, Tinetti yürüme skorlarının ambulatuvar spastik serebral palsili olgu grubunda kullanılabileceğini saptamakla beraber hasta sayısı yüksek çalışmalar yapılması gerekmektedir. EVGS'nin sonuçlarının pozitif yönde mükemmel korele ve anlamlı olması nedeniyle bu hasta grubunda kullanılabilecek önemli testlerden biri olduğu sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
Introduction: Cerebral palsy (CP) is a permanent neurodevelopmental disease that occurs as a result of single or multiple non-progressive defects or lesions in the immature brain. It is necessary to analyze gait correctly in individuals with cerebral palsy. Gait analysis evaluates musculoskeletal system functions using different methods to reveal the parameters of gait. Observational gait analysis expressing walking with numerical data, is a low-cost method and does not require special equipment. This study aimed to prospectively evaluate individuals with ambulatory spastic cerebral palsy using different observational gait analysis scores before and after routine treatment. Materials and Methods: 56 patients under the age of 18 who underwent observational gait analysis with ambulatory spastic cerebral palsy at the Orthopedics and Traumatology Clinic of Gülhane Training and Research Hospital of the University of Health Sciences and met the inclusion criteria were included in the study. The study group was taken according to age, gender, and the direction of the effect, at an average of 3 months after the routine surgery on an approximately 8-meter-long walking area, and the pre-operative walking video was recorded in both coronal and sagittal planes for an average of 2 minutes. After the video recording, the data obtained using the Edinburgh Visual Walking Score (EVGS), Rivermead Visual Walking Assessment score (RVGA), Observational Walking Score (OGS), and Tinetti Walking Score were evaluated comparatively. Results: Of the group included in the study, 31 (55.3%) were men and 25 (44.7%) were women. The average age of the study group was 8.1±3.6 years. All individuals with cerebral palsy (CP) were spastic. 29 of them (51.7%) were in the hemiplegic group and 27 (48.3%) were in the diplegic group. EVGS total difference score averages of diplegic patients were lower than the EVGS total difference score averages of hemiplegic patients, and the difference between both EVGS total difference score averages was found to be statistically significant. The difference between the postoperative and preoperative EVGS, RVGA, OGS, Tinetti walking scores of individuals with ambulatory spastic CP who received routine orthopedic treatments was found to be statistically significant. A statistically significant correlation was detected between the results of EVGS, RVGA, OGS and Tinetti scores. An excellent positive and statistically significant correlation was detected between the Preop EVGS right total score and the Postop EVGS right total score. Conclusion: Correct understanding of gait in individuals with cerebral palsy is important in directing the treatment correctly. The use of observational gait analysis, which does not require special equipment, is low-cost, and can be applied in a short time, increases our treatment success. Although it has been determined that EVGS, RVGA, OGS, Tinetti gait scores can be used in the ambulatory spastic cerebral palsy case group, studies with a large number of patients need to be conducted. We concluded that EVGS is one of the important tests that can be used in this patient group because its results are perfectly positively correlated and significant.