The impact of the EU on asylum policies of Turkey and Jordan in the light of the 'Syrian refugee crisis'
'Suriyeli mülteci krizi' ışığında AB'nin Türkiye ve Ürdün'ün iltica politikaları üzerindeki etkisi
  1. Tez No: 683405
  2. Yazar: ŞADAN YASİN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ DERYA GÖÇER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Ortadoğu Araştırmaları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 202
Özet
'Suriyeli Mülteci Krizi', 2015 yılında çoğu Suriyelilerden oluşan kitlesel mülteci/göçmen akımının yasadışı bir şekilde Avrupa'ya gitmesiyle bu şekilde anılmaya başlandı. Ancak, Suriye'de 2011 yılında başlayan çatışmadan kaçan Suriyelileri kabul etme zorluğunu en çok Suriye'ye komşu ülkeler çekmiştir. Bu süreçten sonra, bu ülkelerin iltica temelleri ve politikaları ve uluslararası koruma rejimine uyumlulukları mercek altına alınmıştır. Bu kriz, Küresel Kuzey ülkelerinin mülteciler için minimum sorumluluk paylaşımı üstlendikleri ve mültecileri ilk kabul eden Küresel Güney ülkelerinin bu zorlukları maksimum şekilde üstlendikleri tutarsız ve yetersiz bir uluslararası koruma rejimini gün ışığına çıkardı. Bu tezin amacı, AB'nin göç ve iltica politikasını dışsallaştırma araçlarını ve stratejilerinden şartlılık ilkesini temel alarak, Suriyeli Mülteci Krizi'nden sonra Türkiye ve Ürdün'ün iltica politikalarında olan değişikliklerin üzerindeki etkisini karşılaştırmalı bir şekilde araştırmaktır. Bir ülkenin iltica politikasının oluşumunu etkileyen birçok faktör olmasına rağmen, bu çalışmada uluslararası faktörlere odaklanacaktır. Bu araştırma, Türkiye ve Ürdün'ün iltica politikalarında en çok iç etkenlerin belirleyici faktörler olmaya devam etmesine rağmen, AB'nin bu akımı durmak için göç diplomasisi ve farklı anlaşmalar kullanarak, bu iki ülke için iltica politikaları içinde tabu olan mültecilerin entegrasyonunu, Türkiye ve Ürdün'e kabullendirmekte ve bunun için onları harekete geçirmekte başardığını sonucuna varacaktır.
Özet (Çeviri)
The Syrian Refugee Crisis became to be known as such after the irregular mass refugee/migrant flow of mostly Syrians to Europe in 2015. However, the greatest challenge of receiving the Syrians fleeing the outbreak of the Syrian conflict in 2011 belonged to the neighbouring countries to Syria. The asylum foundations and policies and their compatibility with international standards in these countries have come under scrutiny following this. The 'crisis' brought to the light the discrepancies and deficiencies in the international protection regime, in which countries of the Global North bear the minimum of responsibility sharing for refugees while countries of the Global South, as the first receivers of the refugees bear the maximum challenges. This thesis is a comparative analysis aiming to explore the changes the asylum policies of Turkey and Jordan went through as a result of the impact of the EU policy of externalization of immigration and asylum policy and its instruments after the 'Syrian Refugee Crisis', with the conditionality principle as a main strategy. While there are many factors effecting the formation of a country's asylum policy, the emphasis in this thesis will be the role of international factors. The analysis will conclude that even though domestic factors remained the most determinant ones for asylum policies in Turkey and Jordan, the EU, in attempts to stop the mass flow through migration diplomacy and different agreements, was able to introduce acceptance and action by both of these countries to a previously taboo aspect of asylum policy: integration of refugees.