İnşaat sektörü çalışanlarının iş sağlığı ve güvenliği kültürü düzeylerinin, güvenli davranışları üzerindeki etkisinin incelenmesi
Investigation of the effects of construction sector employees on the occupational health and safety culture levels and safe behaviors
  1. Tez No: 683421
  2. Yazar: AHU CANAN AYDURAN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ZEYNEP FERİDE OLCAY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Halk Sağlığı, Public Health
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Aydın Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İş Sağlığı ve Güvenliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 83
Özet
Çalışma ortamında iş kazalarına neden olacak tehlikelerin belirlenmesi ve söz konusu iş kazalarının önüne geçilebilmesi için gereken çalışmaların yasal zorunluluklara uygun olarak yapılması şarttır. Fakat iş kazaları sayısal verileri değerlendirildiğinde, yapılan teknik ve yasal düzenlemelerin yeterli olmadığı görülmektedir. Öncelikle toplumsal açıdan, sonrasında ise örgüt ve çalışanların iş sağlığı ve güvenliği kültürünü benimsemeleri büyük önem arz etmektedir. Örgütlerde İş Sağlığı ve Güvenliği (İSG) kültürünün geliştirilmesi için yönetim kademesinden başlayarak, çalışanları da etkileyebilecek bir iş sağlığı ve güvenliği sisteminin oluşturulması gerekmektedir. İşletmenin iş sağlığı ve güvenliğine verdiği önemle birlikte, hem maddi hem manevi fayda sağlayacağı aşikardır. İşletmelerde yönetimin İSG konusundaki bakış açısı, çalışanlara yansıyacak ve bu kültür ilerleyen süreçte güvenli davranış eğilimine dönüşecektir. Araştırmanın konusunu oluşturan İSG kültürünün güvenli davranışlar üzerindeki etkisinin incelenmesi için dünyada ve ülkemizde ekonomiler için lokomotif konumda bulunan ve iş kazalarının yoğun bir şekilde gerçekleştiği inşaat sektörü tercih edilmiştir. Araştırmanın örneklemini İstanbul'da bulunan üç farklı konut inşaatı projesinde 201 çalışan kişi oluşturmaktadır. Bu çalışmanın amacı, çalışanların İSG kültürü ile güvenli davranış düzeylerini belirlemek ve İSG kültürünün çalışanların güvenli davranışları üzerindeki etkisini ortaya koymaktır. Araştırmanın diğer bir amacı da, demografik değişkenlerle İSG kültürü ve güvenli davranışlarla olan ilişkisini incelemektir. Çalışmada İSG kültürünü ölçmek için Olcay'ın (2021) ''İSG Kültürü Ölçeği'', güvenli davranışı ölçmek için ise Dursun'un (2011) ''Güvenli Davranış Ölçeği'' kullanılmıştır. İş Sağlığı ve Güvenliği Kültürü ve Güvenli Davranış Ölçeklerinden elde edilen puanların dağılımını incelemek için Kolmogorov-Smirnov normallik testi uygulanmıştır. Elde edilen sonuçlar, ölçme araçlarından elde edilen puanların normal dağılıma sahip olmadığını göstermiştir. Bu doğrultuda, parametrik olmayan analiz teknikleri kullanılarak verilerin analiz edilmesine karar verilmiştir. Yapılan araştırma sonucu elde edilen bulgulara göre, çalışanların demografik özelliklerinin İSG kültürü algıları ve güvenli davranışları üzerinde çok fazla etkiye sahip olmadığı sonucuna varılmıştır. Araştırmaya katılan kişilerin gelir düzeyine göre genel iş güvenliği farkındalığı İSG kültürü ölçeği toplam puanları anlamlı bir farklılık göstermiştir. Çocuk sahibi olmayan çalışanların İSG eğitimi-iletişim puanları anlamlı olarak daha yüksek bulunmuştur. . Herhangi bir yakını iş kazası geçiren çalışanların iş sağlığı güvenliği kültürü ölçeği toplam puanları anlamlı olarak daha yüksek bulunmuştur. İş sağlığı ve güvenliği kültürü ölçeği toplam puanları arttıkça, Güvenliğe uyma, güvenliğe katılma ve güvenli davranış ölçeği toplam puanlarının da arttığı gözlenmiştir.
Özet (Çeviri)
In order to determine the dangers that will cause work accidents in the working environment and to prevent these occupational accidents, it is necessary to carry out the necessary work in accordance with the legal requirements. However, considering the numerical data of occupational accidents, it is seen that the technical and legal regulations made are not sufficient. First of all, it is of great importance for the organization and employees to adopt the occupational health and safety culture. In order to improve the Occupational Health and Safety (OHS) culture in organizations, it is necessary to establish an occupational health and safety system that can affect employees, starting from the management level. It is obvious that the company will provide both material and moral benefits, together with the importance it attaches to occupational health and safety. The management's point of view on OHS in businesses will be reflected on the employees and this culture will turn into a safe behavior tendency in the future. In order to examine the effect of OHS culture, which is the subject of the study, on safe behaviors, the construction sector, which is the locomotive for economies in the world and in our country and where occupational accidents occur intensely, was chosen. The sample of the research consists of 201 working people in three different construction projects in Istanbul. The aim of this study is to determine the OHS culture and safe behavior levels of the employees and to reveal the effect of OHS culture on the safe behaviors of the employees. Another aim of the study is to examine the relationship between demographic variables, OHS culture and safe behaviors. In the study,“OHS Culture Scale”by Olcay (2021) was used to measure OHS culture, and“Safe Behavior Scale”of Dursun (2011) was used to measure safe behavior. Kolmogorov-Smirnov normality test was applied to examine the distribution of scores obtained from Occupational Health and Safety Culture and Safe Behavior Scales. The results obtained showed that the scores obtained from the measurement tools do not have a normal distribution. Accordingly, it was decided to analyze the data using nonparametric analysis techniques. According to the findings obtained as a result of the research, it has been concluded that the demographic characteristics of the employees do not have much effect on their perceptions of OHS culture and safe behaviors. The total scores of the general occupational safety awareness OHS culture scale showed a significant difference according to the income level of the people participating in the study. OHS trainingcommunication scores of employees who do not have children were found to be significantly higher. . Occupational health and safety culture scale total scores of employees whose relatives had an occupational accident were found to be significantly higher. It was observed that as the total scores of the occupational health and safety culture scale increased, the total scores of the scale of compliance with safety, participation in safety and safe behavior also increased.