Basketbol sporcularına uygulanan core kuvveti egzersizlerinin alt ekstremite kuvvetine etkisinin incelenmesi
An investigation on the impact of core strength exercises on the strength of the lower extremities in basketball players
- Tez No: 907241
- Danışmanlar: PROF. DR. VEDAT AYAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Trabzon Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Öğretmenliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 60
Özet
Bu çalışmanın amacı, basketbolda kor antrenmanlarının alt ekstremite kuvveti üzerinde etkisini belirlemektir. Çalışmamızda nicel araştırma yöntemlerinden deney ve kontrol gruplu ön test – son test desenli deneysel yöntem kullanılmıştır. Çalışma ya elit düzeyde basketbol sporcusu olan toplam 24 kişi gönüllü olarak katılmıştır. Sporcular rastgele seçim yoluyla deney grubu (n=12) ve kontrol grubu (n=12) olarak ikiye ayrıldı. Deney grubuna 8 haftalık kor antrenman programı uygulandı. İstatistiksel veri analizi, IBM SPSS 24.0 (IBM Co., Armonk, NY, ABD) kullanılarak yapıldı. Veri dağılımının normalliği Shapiro-Wilk testi ve Skewness/basıklık değerleri z skorları ile test edildi. Sporcuların tanımlayıcı bilgileri (yaş, boy, vücut ağırlığı ve beden kitle indeksi) ortalama ve standart sapma olarak bildirildi. Tanımlayıcı değişkenler bağımsız t testi ile karşılaştırıldı. Sporcuların izokinetik kas kuvvetlerine ait değişkenleri üzerindeki zaman (başlangıç ve son) ve gruplar (deneysel ve kontrol) için etkileşimleri ve ana etkileri test etmek için tekrarlanan ölçümlerde iki yönlü bir varyans analizi (karma tasarım tekrarlanan ölçümler ANOVA) kullanıldı. Çalışmamıza ait bulgular incelendiğinde: DG grubunun Ptfs ve Ptsfl son test değerleri ön test değerlerine göre anlamlı düzeyde artış göstermiştir (p=0.00).
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to assess the impact of core training on the strength of the lower extremities in basketball players. 24 elite basketball players willingly participated in the study. The players were separated into two groups, the experimental group (n=12) and the control group (n=12), by using a random selection process. The experimental group underwent an 8-week core training program. The statistical data analysis was conducted using IBM SPSS 24.0, (developed by IBM Co. in Armonk, NY, USA). The level of normality of the data distribution was assessed using the Shapiro-Wilk test, while the skewness and kurtosis values were assessed using z-scores. The athletes' descriptive data, including age, height, body weight, and body mass index, was reported as the mean and standard deviation. Descriptive variables were compared using an independent t-test. A mixed design repeated measures analysis of variance (ANOVA) was employed to examine the interactions and main effects of time (start and end) and groups (experimental and control) on the isokinetic muscle strength characteristics of the athletes. Repetitive measurements with a mixed design The ANOVA test was applied to examine the impact of factors on the lower extremity strength of the players. When the findings of our study are examined: The posttest levels of Ptfs and Ptsfl in the EG group showed a substantial rise in comparison to the pre-test values (p=0.00).