Patates böceği (Leptinotarsa decemlineata, Coleoptera Chrysomelidae)'nin fungal patojenlerinin araştırılması ve prototip fungal mücadele ürününün geliştirilmesi
Investigation of fungal pathogens of potato beetle (Leptinotarsa decemlineata, Coleoptera Chrysomelidae) and development of prototype fungal conrtol product
- Tez No: 683455
- Danışmanlar: PROF. DR. İSMAİL DEMİR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoloji, Biology
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 117
Özet
Bu çalışmada, ilk olarak tarım arazilerinde doğal halde ölü olarak bulunan patates böceği kadavralarından 12 adet fungal patojenler izole edildi ve izolatlar Ld 1-12 şekilde numaralandırıldı. Morfolojik ve moleküler karakterizasyon çalışmaları, izolatların Beauveria bassiana olduğunu ortaya koydu. Tarama testlerinde 1x107 spor/ml konsantrasyonda LdA 1 larvalar ve erginler üzerinde sırasıyla %80 ve %50 ölüm oranlarıyla en etkili izolat olarak belirlendi. Doz denemelerinde de LdA 1 izolatı 1x108 spor/ml konsantrasyonda larva ve erginlerde yedinci gün sonunda sırasıyla %100 ve %47 ölüm etkisi gösterdi. Doz denemeleri sonucunda, larva ve erginler için LC50 değerleri sırasıyla 0.2x106 (0.03-1.15) ve 0.17x108 (0.002-1.411) olarak hesaplandı. Bu izolatın yağ formülasyonu (Crysomelisidal) geliştirildi ve labaratuvar koşullarında saksı denemeleriyle larva ve erginler üzerinde 1x108 spor/ml konsnatrasyonda sırasıyla %100 ve %97 moratalite ve her ikisinde de %100 mikozlanma gösterdiği tespit edildi. Ticari ürün Nostalgist ise aynı koşullarda larva ve erginlerde sırasıyla %27 ve %3 mortalite ve %0 mikozlanma gösterdi. Formülasyonun LC50 değeri ise larvalarda 1.2x106 (0.3-4.8) ve erginlerde de 0.2x107 (0.06-0.9) olarak hesaplandı. Ayrıca bu ürünün Crysomelisidea familyasından Agalastica alni ve Xanthogaleruca luteola üzerinde de etkili olduğu belirlendi.
Özet (Çeviri)
In this study, firstly, 12 fungal pathogens were isolated from dead potato beetle cadavers on farmland and the isolates were numbered as Ld 1-12. Morphological and molecular characterization studies revealed that the isolates were Beauveria bassiana. In screening tests, LdA 1 at 1x107 spore/ml concentration was determined as the most effective isolate with 80% and 50% mortality rates on larvae and adults, respectively. In the dose trials, LdA 1 isolate showed a 100% and 47% mortality effect at the end of the seventh day in larvae and adults at a concentration of 1x108 spores/ml. As a result of dose trials, LC50 values for larvae and adults were calculated as 0.2x106 (0.03-1.15) and 0.17x108 (0.002-1.411), respectively. The oil formulation (Crysomelicidal) of this isolate was developed and it was determined that in pot experiments under laboratory conditions, it showed 100%, 97% mortality, and 100% mycosis in both larvae and adults at a concentration of 1x108 spores/ml, respectively. The commercial product Nostalgist showed 27% and 3% mortality and 0% mycosis in larvae and adults, respectively, under the same conditions. The LC50 value of the formulation was calculated as 1.2x106 (0.3-4.8) in larvae and 0.2x107 (0.06-0.9) adults. In addition, it was determined that this product was effective on Agalastica alni and Xanthogaleruca luteola from the family Crysomelisidea.