Meslek erbabı: Zanaatkarlığın toplumsal çerçeveleri
Professional connoisseur: Social contexts of craftsmanship
  1. Tez No: 683465
  2. Yazar: MERVE TÜRKAN BİLGİR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MAHMUT ATAY
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Sosyoloji, Sociology
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sosyoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Sosyoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 215
Özet
Bu çalışma, zanaatkarlığın işin ontolojik anlamını temsil etme kabiliyetini tartışmayı amaçlamaktadır. Zanaatkârlığa ilişkin icra biçiminin ve sosyal bağların değer ve zihniyet dünyası/ethos üretme kabiliyetinin olduğu ve bu kabiliyetin işin ontolojik anlamını ihtiva ettiği varsayımına dayanmaktadır. Bu amaçla üretim, çalışma, meslek, meslek erbabı, ustalık gibi kavramların tarihsel ve etimolojik analiziyle kavramsal bir çerçeve oluşturulmaktadır. Devamında sosyoloji alanında zanaat ve zanaatkârlık kavramlarını içeren çalışmaları ve zanaatkârlıkla ilgili sosyolojik bir analiz yapabilmek için gerekli bazı kavramlar ele alınmaktadır. Teorik kısmın sonunda araştırmanın evren ve örneklemine dair ethosun tarihî referans alanlarına yer verilmektedir. Saha araştırması, meslek erbabı olmanın bir ethos inşa etmedeki işlevinin ve zanaatkârların işe yüklediği anlamın güncel ve geleneksel bilgisini elde etmeyi amaçlamaktadır. Bu amaçla oluşturulan nitel araştırma tasarımı, zanaatkârların kendilerine ve sosyal bağlarına ilişkin fikir ve deneyimlerini konu alan başlıklar altında şekillenmektedir.
Özet (Çeviri)
This study intends to discuss the ability of craftsmanship to represent the ontological meaning of work. It is based on the assumption that the executive routines and social ties of craftsmanship have the ability to produce value and mentality/ethos, and that this ability includes the ontological meaning of the work. For this purpose, a conceptual framework is formed by historical and etymological analysis of concepts such as production, work, profession, connoiseurship and craftsmanship. Subsequently, studies including the concepts of craft and craftsmanship in the field of sociology and some concepts necessary for a sociological analysis of craftsmanship are discussed. The theoretical part is completed by including the historical reference areas of the ethos regarding the universe and sample of the research. The field research aims to obtain up-to-date and traditional knowledge of the role of connoisseurship in building an ethos and the meaning that craftsmen attribute to work. The qualitative research design created for this purpose is shaped under the headings of the craftsmen's ideas and experiences about themselves and their social relations.