An analysis of Ian McEwan's The Child in Time, Tom McCarthy's Remainder and Julian Barnes' The Only Story as narratives of memory and melancholy
Ian McEwan'ın Zamanın İzlerinde, Tom McCarthy'nin Kalan, ve Julian Barnes'ın Biricik Hikaye romanlarının bellek ve melankoli anlatıları olarak incelenmesi
  1. Tez No: 683464
  2. Yazar: MUHAMMED MİRAC CEYLAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ZEKİYE ANTAKYALIOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İngiliz Dili ve Edebiyatı, English Linguistics and Literature
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İngiliz Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 117
Özet
Melankoli kavramı tarih boyunca filozoflar, düşünürler ve psikanalistler tarafından tartışılmış, tanımlanmış ve analiz edilmiştir. Sigmund Freud'un“Yas ve Melankoli”(1917) başlıklı makalesinde, melankoli kayıp kavramıyla ilişkilendirilir ve kavramın geçmişte algılandığı ve tanımladığı haliyle karşılaştırıldığında, farklı bir katman kazanır. Bu noktada, kaybın varlığı bellek tarafından sağlanır ve test edilir. Bu bakımdan melankoli, bellek ile ilişkili hale gelmiştir. Bu iki kavram, içinde aşk, ölüm, yas ve zaman gibi çeşitli katmanlar taşır ve bu katmanları analize dahil etmek melankoli ve bellek tartışmalarına büyük ölçüde katkıda bulunur. Çağdaş dönemde melankoli ve bellek, hem insanın güncel durumunda, hem de bu durumun çağın edebiyatına yansımasında önemli bir yer tutar. Bu nedenle, melankoli ve bellek çağdaş İngiliz kurgusunun ana odak noktalarından olmuştur. Bu çalışma, melankoli ve bellek arasındaki ilişkiyi sırasıyla Ian McEwan'ın Zamanın İzlerinde, Tom McCarthy'nin Kalan, ve Julian Barnes'ın Biricik Hikaye romanlarında göstermeye çalışacaktır. Melankoli ve belleği temsil etmedeki özgün yöntemleriyle bu tezde analiz edilen romanlar, kavramların farklı yönlerine farklı miktarlarda ışık tutmaktadır.
Özet (Çeviri)
The concept of melancholy has been discussed, defined, and analyzed throughout history by philosophers, thinkers, and psychoanalysts. In Sigmund Freud's seminal essay titled“Mourning and Melancholia”(1917), melancholia is attached to the concept of loss, and gained a different layer when compared with how it was perceived and defined in the past. At this point, the presence of loss is provided and tested by memory. In this respect, melancholia became interrelated with memory. These two concepts carry various layers within, such as love, death, mourning and time, and including these layers in the analysis vastly contributes to the discussions of melancholy and memory. In the contemporary era, melancholy and memory occupy a significant place both in the contemporary condition of human beings and in the reflection of that condition in the literature of the era. Thus, melancholy and memory have been two of the main focuses of contemporary British fiction. This study will attempt to demonstrate the relationship between melancholy and memory in Ian McEwan's The Child in Time (1987), Tom McCarthy's Remainder (2005), and Julian Barnes' The Only Story (2018) respectively. With their distinct ways of representing melancholy and memory, novels that will be analyzed in this thesis shed different amount of light into different aspects of the concepts.