Kâdî Asker Şerîf Mehmed Molla Efendi'nin 'Melhame-i Davûdiyye' sinin tahkiki
Kadı Asker Şerif Mehmed Molla Efendi'nin 'Melhame-i Davudiyye' sinin tahkiki
  1. Tez No: 683466
  2. Yazar: FATMA NUR KOZALAK
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SELAHATTİN FETTAHOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Religion
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gümüşhane Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 193
Özet
İnsanların, tarih boyunca geleceğe yönelik haber almak için büyük çabalar gösterdikleri görülmektedir. Bu nedenle fal, kehanet ve astrolojiyi oluşturmuş ve zamanla geliştirmişlerdir. Bu türlerle benzerlik gösteren melhamenin de tarih boyunca izlerine rastlanmaktadır. Tarihsel sürece bakıldığında, melhamelerin izlerinin Keldânilere kadar uzandığı görülmektedir. Bu süreç içerisinde, başta Bâbil, Mısır, İran, Avrupa olmak üzere her medeniyette melhamelerin varlığını görebilmekteyiz. İslam tarihi içerisinde de yer alan melhameler, Güneş ve Ay tutulması, yıldırım, gök gürültüsü, depremler gibi bazı tabiat olaylarından hareketle geleceğe yönelik toplumsal haber veren eserler ve büyük kanlı savaşlar için kullanılmaktadır. Bu türde yazılmış birçok melhame örneği vardır ve bunlara bakıldığında farklı görünseler de içerik olarak aynı konular yer almaktadır. Melhamelerin, Yahudilikte, Hıristiyanlıkta ve İslam'da da yer aldığını görmekteyiz. Ancak İslam'da melhamelere yer verilmesine rağmen bu konuda dikkatli davranılmıştır. İslam âlimlerinin melhame konusuna dikkatli yaklaşmaları, konunun içeriğinin gaybi haberlere yer vermesinden dolayıdır. Ayrıca kanlı savaş olarak tanımlanan melhame, dinler tarihi konuları içerisinde yer alan, Armagedon/Melhame-i Kübra konusu açısından da önemli bir yere sahiptir. Yahudilik ve Hıristiyanlıkta Armagedon, İslam'da Melhame-i Kübra olan ''son savaş'' kıyametten önce gerçekleşeceğine inanılan en şiddetli ve en kanlı savaştır. Melhame konusunda yazılmış pek çok eserden biri de Kitâb-ı Melhame-i Davûdiyye adlı el yazma eserdir. Tabiat olaylarından yola çıkarak, geleceğe yönelik toplumsal, siyasi ve tarımsal olaylar hakkında bilgi veren bu eser, yirmi iki başlıktan oluşmaktadır. Eserin üslubu şart cümleleri (şöyle olursa, şöyle olur.) şeklinde kaleme alınmıştır.
Özet (Çeviri)
It is seen that people have made great efforts to get news about the future throughout history. For this reason, they created and developed fortune-telling, divination and astrology overtime. Traces of melham, which is similar to these species, are also found throughout history. Looking at the historical process, it is seen that the traces of the Melhames go back to the Chaldeans. In this process, we can see the presence of Melhames in every civilization, especially in Babylon, Egypt, Iran and Europe. Melhames, which are also included in the Islamic history, are used for social news works for the future and great bloody wars based on some natural events such as the eclipse of the Sun and Moon, lightning, thunder, earthquakes. There are many examples of melhame written in this genre and even though they look different when looking at them, same topics are included in the content. We see that the Melhames are also included in Judaism, Christianity and Islam. However, although Melhames has been included in Islam, care has been taken in this regard. The careful approach of Islamic scholars to the subject of melhame is due to the content of the subject includes unseen news. In addition, Melhame, which is defined as the bloody war, has an important place in terms of Armagedon / Melhame-i Kübra, which is among the history of religions subjects. The“last war”which is Armagedon in Judaism and Christianity and Melhame-i Kübra in Islam, is the most violent and bloody war that is believed to take place before the apocalypse. One of the many works written on melhame is a manuscript called Kitâb-ı Melhame-i Davûdiyye. This work, which gives information about future social, political and agricultural events based on natural events, consists of twenty two titles. The style of the work was written as conditional sentences (if it is like this, it will be like this).