Yayınlanabildiği ölçüde Türk sosyal-siyasal ve basın hayatında bir marjinallik serüveni: Marko Paşa
Marko paşa: An adventure of marginality in Turkish social-politic and media life within the reach of literature
- Tez No: 683478
- Danışmanlar: DOÇ. DR. BÜLENT KARA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Tarih, History
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kırşehir Ahi Evran Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Tarih Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 255
Özet
Marko Paşa, toplumcu-gerçekçi anlayış doğrultusunda oluşan bir siyasi mizah gazetesidir. Gazetenin en önemli şahsı, kurucusu olan Sabahattin Ali'dir. Sabahattin Ali haricinde gazetenin demirbaşları arasında Rıfat Ilgaz ve Aziz Nesin'de yer almaktadır. Türkiye'de vuku bulan olayları anlatım şekli ve kullanılan üslup sayesinde o zamana kadarki en çok satılan ve en çok basılan gazete olma unvanını ele almıştır. Bu başarısını devletin yönetenlerin ona karşı almış olduğu tavra rağmen gerçekleştirmiştir ve yayınlandığı 1946-1950 yılları arasında oluşan siyasi havayı kendi çizgisinde ele almış, haklı olarak Türk basın hayatında önemli bir yer teşkil etmiştir.
Özet (Çeviri)
Marko Paşa is a satirical journal emergent in line with socialist-realist conception. The most important personality in the journal is the founder Sabahattin Ali. Apart from Sabahattin Ali, Rıfat Ilgaz and Aziz Nesin are also amongst the other indispensables of the journal. Marko Paşa gained the title“the most published and sold journal”thanks to its narrative and style used when recounting the events occurred in Turkey. The journal accomplished this success despite the attitude of the high state officials against itself and handled the political atmosphere formed between 1946-1950 in its own perspective, hence constituted its rightful place in the history of Turkish Press.