Halkevleri kuruluşu ve tarihsel işlevi
Graduate school for Ankara Haci Bayram Veli University
- Tez No: 681956
- Danışmanlar: DOÇ. DR. AYŞE ELİF EMRE KAYA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Gazetecilik, Journalism
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Gazetecilik Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Gazetecilik Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 95
Özet
Dergilerde belirtilen bu görüşlerin yanında yine genel merkez Ankara'nın yayın organı Ülkü Dergisi diğer halkevleri dergilerini kontrol etti. Zaman zaman onları uyararak veya eleştirerek yayın politikalarını değiştirmelerini istedi. Mali açıdan çoğu Ankara'ya bağlı olan dergiler de bu isteğe uydu. Dergilerin yoğun olarak çıktığı dönem 1932-1940 yılları arasıdır. Yayınlanan dergilerin %80'inden fazlası bu dönemde yayınlanmaya başladı. İkinci Dünya Savaşı yıllarında yayınlanan dergilerin önemli bir kısmı kapanmak veya yayınına ara vermek zorunda kaldı. Yaşanan kağıt sıkıntısı sebebiyle 1940-1944 yılları arasında az sayıda dergi yayınlanabildi. Çok partili döneme geçiş yılı olan 1946'dan sonra ise sadece bir dergi halkevleri dergisi olarak yayınlanmaya başladı.
Özet (Çeviri)
In addition to these views expressed in the magazines, Ülkü Magazine, the publication organ of the headquarters Ankara, checked the other People's Houses magazines. From time to time, he warned or criticized them and asked them to change their publishing policies. Magazines, most of which were financially affiliated with Ankara, also complied with this request. The period in which the magazines appeared intensively was between 1932-1940. More than 80% of published journals started to be published in this period. A significant part of the magazines published during the Second World War had to be closed or suspended. Due to the paper shortage, few magazines could be published between 1940 and 1944. After 1946, which was the year of transition to the multi-party period, only one magazine started to be published as the magazine of People's Houses.