Erken evre endometriyum kanserlerinde sentinel lenf nodu uygulamasının lenfatik yayılım saptamadaki başarısı
Success of sentinel lymph node mapping in detection of lymphatic spread in early stage endometrial cancer
- Tez No: 683484
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SALİH TAŞKIN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Kadın Hastalıkları ve Doğum Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 54
Özet
Giriş: Endometriyum kanseri en sık görülen jinekolojik malignitedir ve en sık erken evrede saptanır. Hastaların evrelemesi yapılırken gereksiz lenfadenektomiden kaçınmak için sentinel lenf nodu haritalaması evrensel bir yönetim olmamakla birlikte uluslararası kılavuzlarda önerilmektedir. Bu çalışmanın amacı klinik erken evre endometriyum kanserlerinde sentinel lenf nodu haritalamasının kliniğimizdeki başarısını ölçmektir. Gereç ve Yöntem: Mart 2019- Mart 2021 tarihleri arasında klinik olarak erken evre (uterusa sınırlı hastalık) olan, endometriyum kanseri histopatoloji tanısı alan 175 hastaya NCCN kılavuzunun önerdiği sentinel lenf nodu algoritması uygulanmış, algoritmanın sensitivitesi, negatif prediktif değeri, lenf nodu metastazları değerlendirilmiştir. Bulgular: Sentinel lenf nodu algoritmasına göre en az 1 SLN boyanma oranı %94.9, bilateral boyanma oranı %72, hiç boyanmayan %5.1 hasta saptanmıştır. Sensitivite %95.8, negatif prediktif değeri %99.3, yanlış negatiflik oranı %4.2 olarak bulunmuştur. VKİ arttıkça SLN bilateral saptama başarısı anlamlı olarak daha düşük bulundu (p=0.043). Hastaların %13.7'sinde lenf nodu metastazı saptanmıştır. Çalışmamızda sentinel lenf nodunda makrometastazı olanların, sentinel lenf nodu olmayan lenf nodlarının %55'inde de metastaz tespit edilmiştir. Sonuç: ICG ile servikal enjeksiyon uygulamasıyla sentinel lenf nodu algoritmasında başarısız haritalama nedeniyle yaklaşık %30 hastaya rutin lenfadenektomi yapılmış oldu. Lenf nodu metastazını saptamada rutin lenfadenektomiden kaçınmak için uygulanabilir bir yöntem olarak sunulabilir.
Özet (Çeviri)
Introduction: Endometrial cancer is the most common gynecological malignancy and is most often detected at an early stage. Although sentinel lymph node mapping is not a universal management, it is recommended in international guidelines in order to avoid unnecessary lymphadenectomy while the patients are fasted. The aim of this study is to measure the success of sentinel lymph node mapping in our clinic in clinical early stage endometrial cancers. Materials and Methods: Between March 2019 and March 2021, the sentinel lymph node algorithm recommended by the NCCN guideline was applied to 175 patients with clinically early stage (disease confined to the uterus) diagnosed with endometrial cancer histopathology, and the sensitivity of the algorithm, negative predictive value, and lymph node metastases were evaluated. Results: According to the sentinel lymph node algorithm, at least 1 SLN, bilateral and no mapping detection rates were 94.9%, 72% and 5.1% respectively. Sensitivity, negative predictive value and false negative rates were 95.8%, 99.3% and 4.2% respectively. BMI was negatively correlated with bilateral mapping success (p 0.043). Lymph node metastasis was detected in 13.7% of the patients. In our study, macrometastasis was detected in the sentinel lymph node, metastasis was detected in 55% of non-sentinel lymph nodes. Conclusion: Approximately 30% of patients underwent routine lymphadenectomy due to failed mapping of the sentinel lymph node algorithm with cervical injection with ICG. It can be presented as a feasible method to avoid routine lymphadenectomy in detecting lymph node metastasis.