Temporomandibular eklem ankilozunun cerrahi tedavisinde otojen dermal yağ grefti uygulanmış hastaların retrospektif olarak değerlendirilmesi
Retrospective evaluation of patients with autogenous dermal fat grafts in surgical treatment of temporomandi̇bular joint ankylosis
  1. Tez No: 683492
  2. Yazar: ÖZLEM GERGİNOK KAYA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SEVİL KAHRAMAN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Ağız Diş ve Çene Cerrahisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 114
Özet
Temporomandibular eklem ankilozunun cerrahi tedavisinde dermal yağ grefti kullanımı güncel bir tedavi yaklaşımı olmakla birlikte, bu konuyla ilgili literatür çalışmaları oldukça azdır. Gazi Üniversitesi Dişhekimliği Fakültesi Ağız, Diş ve Çene Cerrahisi anabilim dalında 2015-2019 yılları arasında aynı ekip tarafından yapılmış temporomandibular eklem ankiloz cerrahisi ve dermal yağ greft operasyonları taranmıştır. Bu yaptığımız çalışmada, büyüme gelişimleri bitmediği için sonuçları ve istatistiksel verileri yanıltacağını düşündüğümüz yaşları 6 ve 8 olan, 2 çocuk ankiloz hastasını çalışma dışına çıkardık. Temporomandibular eklem ankilozunun cerrahi tedavisinde dermal yağ grefti uygulanmış, 9 kadın ve 3 erkek olmak üzere toplam 12 hastaya ait veriler uygun bulunup değerlendirilmeye alınmış ve morbidite ile birlikte maksimum ağız açıklığı değerlendirilmiştir. Ayrıca dermal yağ grefti bölgesiyle, temporomandibular eklem bölgesindeki skarın uzunluğu ve genişliği, skarın görünümü (keloid, hipertrofik, normal) değerlendirilmiştir. Elde edilen veriler ışığında, operasyon sonrası ağız açıklığının ciddi manada artarak hayat kalitesini arttırdığı ve opere edilen hastaların tamamında memnuniyet oranının oldukça yüksek olduğu görülmüştür. Literatürdeki bilgiler ve çalışmamızda elde ettiğimiz sonuçlar birlikte değerlendirildiğinde; gap artropasti sonrası otojen dermal yağ grefti kullanımının; temporomandibular eklem ankilozunun tedavisinde başarılı olduğu, uzun dönemde bile hastalarda ciddi bir morbiditeye neden olmayan güvenli bir yöntem olduğu tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The use of dermal fat grafts in the surgical treatment of temporomandibular joint ankylosis is a current treatment approach, however the treatment technique is still discussed within the literature. This thesis was carried out to evaluate postoperative morbidity in patients with using dermal fat grafts following the surgical treatment of temporomandibular joint ankylosis. The operations were performed by the same team, between 2015-2019 years, in Gazi University Faculty of Dentistry, Department of Oral and Maxillofacial Surgery. In this study, data of 12 patients, 9 women and 3 men, were evaluated. The indication for the use of dermal fat graft following temporomandibular joint ankylosis surgery. According to the obtained data, it was observed that, the post-operative mouth opening increased significantly, the quality of life got better and the satisfaction rate was high in all operated patients. In addition, the length and width of the scar in the both surgical areas and the appearance of the scar (keloid, hypertrophic, normal) were evaluated. This study showed that using autogenous dermal fat graft is successful in the treatment of temporomandibular joint ankylosis and it is a safe method that does not cause serious morbidity in patients in the long term following. The purpose of this study is to evalute that dermal fat is a good choice in TMJ ankylosis treatment as an interpositional graft material.