Kanser hastaları gereksinim ölçeği'nin Türkçe versiyonunun psikometrik özellikleri
Psychometric characteristics of the Turkish version of the cancer patients requirement scale
  1. Tez No: 683542
  2. Yazar: SELİN KARAKURT
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MURAT BEKTAŞ, ÖĞR. GÖR. ASLI AKDENİZ KUDUBEŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 76
Özet
Amaç: Bu çalışma, pediatrik onkoloji hastalarının ebeveynlerine yönelik geliştirilen Kanser Hastaları Gereksinim Ölçeği'nin Türkçe'ye uyarlanması, güvenirlik ve geçerlik çalışmasının yapılması amacıyla planlanmıştır. Yöntem: Çalışmanın örneklemini, Dokuz Eylül Üniversitesi Hastanesi Nevvar Salih İşgören Çocuk Hastanesi Pediatrik Hematoloji-Onkoloji kliniği ve polikliniğinde Kasım 2019 - Ağustos 2020 tarih aralığında tedavi gören 0-18 yaş arasındaki kanserli çocukların bakımını üstlenen 131 ebeveyn oluşturmuştur. Verilerin analizinde, sayı ve yüzde, korelasyon analizi, Cronbach α güvenirlik katsayısı, faktör analizi yöntemleri kullanılmıştır. Bulgular: Ölçeğin Cronbach α kat sayısı 0.96; beş alt boyutun ise, bilgi ihtiyacı, duygu ihtiyacı, günlük ihtiyaçlar, psikososyal-1 ve psikososyal-2 alt boyutunda olmak üzere sırasıyla; 0.95, 0.96 0.84, 0.90, 0.85'tir.
Özet (Çeviri)
Aim: This study was planned to adapt the Cancer Patients Requirement Scale developed for the parents of pediatric oncology patients to Turkish and to study its reliability and validity. Methods: Sample of the study is constituted of 131 parents who undertook the care of cancer patient children aged 0-18, recevied treatment in Dokuz Eylul University Nevvar Salih Isgoren Children's Hospital Hematology-Oncology Clinic between November 2019- August 2020. Frequency/percentage, paired simple and student t test, correlation, Cronbach Alpha, exploratory and confirmatory factor analysis were used for data evaluation. Results: The Scale's Cronbach Alpha correlation coefficient was found to be 0.96 for the whole scale,0.95, 0.96, 0.84, 0.90, 0.85 for the subscales. The correlation coefficient of the score correlations are between 0.48 and 0.84 (p < 0.001). The correlation of the needs of information sub-dimension is positive and good (r = 0.746), the correlation of the emotional needs sub-dimension is positive and very good (r = 0.934), the correlation of the daily needs sub-dimension is positive and good (r = 0.672), the correlation of the psychosocial needs-1 and the psychosocial-2 subscale was positive and very good (r = 0.808, r = 0.861). Correlations of all sub-dimensions were found to be statistically significant with the scale (p 0.90, RMSEA and GFI