Ulvi Cemal Erkin'in 'Duyuşlar' ve 'Beş Damla' eserlerine genel bir bakış ve çalış teknikleri açısından incelenmesi
A general study of Ulvi Cemal Erkin's 'Duyuşlar' and 'Beş Damla' and it's technical examination
  1. Tez No: 683565
  2. Yazar: GİZEM BATUR
  3. Danışmanlar: DOÇ. ASLI TUNCAY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Müzik, Music
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Güzel Sanatlar Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Müzik Ana Sanat Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 109
Özet
Bu tezde, Türk Beşleri'nin çağdaşlaşan yeni müzik kültürüne olan katkılarını aktararak, Türk Beşleri'nin değerli üyelerinden olan bestecimiz Ulvi Cemal Erkin'in“Beş Damla”ve“Duyuşlar”adlı eserleri genel olarak incelenmiş, eserler ile ilgili çalış teknikleri açısından önerilerde bulunulmuştur. Cumhuriyetin ilanıyla birlikte müzikte olan yenilikler ve yapılan reformlar da bu tez içerisinde incelenmiştir. Üç bölümden oluşan bu tezin ilk bölümünde; Osmanlı Devleti'nin batılılaşma süreci ve cumhuriyetin ilanıyla birlikte Atatürk'ün önderliğinde gerçekleşen kültürel kalkınma ve müzik politikalarının gelişimi işlenmiştir. Türk Beşleri Avrupa'da aldıkları Batı müziği eğitimi doğrultusunda, Türk müziğiyle Batı müziğini harmanlayıp kültürel müziğimize yeni bir oluşumun alt yapısını hazırlamışlardır. Bunun yanı sıra birinci bölümde, Türk Beşleri'ni oluşturan bestecilerin hayatları da incelenmiştir. İkinci bölümde; Ulvi Cemal Erkin'in müzik dili ve besteciliği anlatılmış olup, eserleri de kronolojik sıraya göre listelenmiştir. Üçüncü bölümde; bestecinin“Beş Damla”ve“Duyuşlar”eserlerinin armonik ve yapısal özellikleri incelenerek bölümler için çeşitli çalışma önerileri örnekler ile verilmiştir.“Beş Damla”ve“Duyuşlar”ın makamsal, armonik ve yerel tınıları kullanım şekli, ayrıca ritmik yapısı bakımından da bestecinin ilk dönem eserlerinden olduğu görülmektedir. Bu çalışmanın amacı; cumhuriyetin ilanıyla birlikte yapılan yenilikler ve gelişmeler bağlamında, Türk Beşleri'nin bu süreçte çağdaş Türk müziğine olan katkılarını aktararak, Ulvi Cemal Erkin'in piyano repertuvarında önemli bir yer tutan“Beş Damla”ve“Duyuşlar”adlı eserlerini tanıyıp çalmak isteyen piyanistlere yol göstermesi amacıyla eserlerin çalışma yöntemlerinin incelenmesidir.
Özet (Çeviri)
In this thesis, contributions of the composer group“Turkish Five”to the developing musical culture are described. One of the valuable members of“Turkish Five”, Ulvi Cemal Erkin's works for piano“Duyuşlar”and“Beş Damla”are analyzed and suggestions are given for piano technique. Reforms and developments in music after the foundation of the Republic of Turkey are also examined. In the first section, Westernization process in the Ottoman Empire, cultural developments and the progress of policies on music after the foundation of the Republic of Turkey under Mustafa Kemal Atatürk's leadership are analyzed. The lives of the composers of“Turkish Five”, who studied classical music in Europe and established the foundations of a new movement by combining Turkish and Western Classical Music, are also studied. In the second section, the compositional language of Ulvi Cemal Erkin is described and his works are chronologically listed. In the third section, the works“Beş Damla”and“Duyuşlar”are harmonically and formally analyzed and technical suggestions with examples are given for each movement. Usage of modal harmony, implementation of local motifs and rhythmic structures suggest that these two works belong to Erkin's early period. This study aims to describe the contributions of the“Turkish Five”to the Modern Turkish Classical Music within the context of innovations made with the foundation of the Republic of Turkey, and to guide the pianists who intend to learn about Ulvi Cemal Erkin's“Beş Damla”and“Duyuşlar”, both significant works in his piano repertory, with suggestions for practice methods.