Elektrikli taşıtlardaki enerji depolama ve dağıtım sistemleri
Energy storage and distribution systems for electric vehicles
  1. Tez No: 683656
  2. Yazar: CAN BERK AYKAÇ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ BORA ACARKAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektrik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Elektrik Tesisleri Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 113
Özet
Günümüzde artan çevresel sorunlara ve azalan kaynaklara karşı geliştirilen pek çok teknoloji bulunmaktadır. Bunlardan biri de elektrikli taşıtlardır. Elektrikli taşıtlar doğanın ve enerji kaynaklarının korunması için büyük öneme sahiptir. Bu çalışmada elektrikli taşıt teknolojisinin tarihçesi, bu teknolojinin türleri ve teknolojinin gelişimine önemli katkı sağlayan enerji sistemleri ele alınmıştır. Bu kapsamda elektrik motorları, batarya sistemleri, tesisatlar ve koruma elemanları incelenmiş ve sektörel tecrübe ile harmanlanarak paylaşılmıştır. Sonuç olarak elektrikli taşıt teknolojisinin gelecekte çevresel, ekonomik ve endüstriyel katkılar sağlayacağı görülmektedir. Bu çalışmanın otomotiv sektörüne ve enerji kaynaklarının devamlılığına olumlu katkılar sağlaması hedeflenmiştir.
Özet (Çeviri)
Nowadays, there are so many technologies to avoid negative effects of environmental pollution and reduced energy sources. Electric vehicle technology is one of them. They have great importance to preserve nature and energy sources. In this thesis study, history, types and energy systems of electric vehicle technology are discussed. In addition, significant information has been shared about electric motors, battery systems, vehicle harnesses and protection components of electric vehicles composing with industrial experiences. Finally, it has been seen that the electric vehicle technology makes major contribution in terms of economic, environmental, and industrial cases. It is expected that the study will help the development of automotive industry and the sustainability of energy sources.