Advısor programıyla hibrit elektrikli taşıtlarda batarya analizi
Battery analysis in hybrid electric vehicles with the advisor program
- Tez No: 701973
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ŞULE KUŞDOĞAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektrik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 101
Özet
Bataryalar tüm taşıt sistemi içerisinde enerji depolama sistemi olarak kullanılan ana unsurlardandır. Bu nedenle bir taşıtta batarya sisteminin; tesis edilmesinden önce, sisteme uyumluluğunun analizinin yapılması, maliyet ve güvenlik bakımından oldukça önemlidir. Amerikan Ulusal Yenilenebilir Enerji Laboratuvarı (NREL) tarafından geliştirilen ADVISOR programı bu tür sistemlerin mukayesesinin yapılmasını sağlamaktadır. Bu tezde hibrit elektrikli taşıtlardaki batarya sistemleri, ADVISOR programı kullanılarak incelenmiş ve farklı hibrit taşıt türleri için karşılaştırılarak analiz edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Batteries are one of the main elements used as an energy storage system in the entire vehicle system. For this reason, the battery system in a vehicle; it is very important in terms of cost and security to analyze its compatibility with the system before it is installed. The ADVISOR program developed by the American National Renewable Energy Laboratory (NREL) enables the comparison of such systems. In this thesis, battery systems in hybrid electric vehicles have been analyzed using ADVISOR program and compared for different hybrid vehicle types.