Inverse nodal problems for the sturm-liouville operator wi̇th si̇ngular potenti̇al
Singüler potansiyelli sturm-lıouvılle operatörü için ters nodal problemler
- Tez No: 683685
- Danışmanlar: PROF. DR. RAUF AMİROV
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Matematik, Mathematics
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sivas Cumhuriyet Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 85
Özet
Sunulan çalışmada, singüler potansiyelli Sturm-Liouville problemleri incelenmiştir. Tez dört bölümden oluşmaktadır. Birinci bölümde, tezde kullanılan temel tanım ve kavramlar verilmiştir. İkinci bölümde, singüleriteye sahip Sturm-Liouville problemi için ters spektral ve ters nodal problemlerin çözümü ile ilgili temel kavramlar verilmiştir. Üçüncü bölümde, potansiyel fonksiyonu dağılım fonksiyonu olan Sturm-Liouville operatörlerin özellikleri ve spektral karakteristiklerin davranışları verilmiştir. Son olarak dördüncü bölümde ise potansiyel fonksiyonu dağılım fonksiyonu olmak üzere yani u'= q durumunda u∈BV[0,π] şeklinde potansiyele sahip Sturm-Liouville operatörleri için ters nodal problemin çözümü verilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, the singular potential Sturm Liouville problems have been investigated. The thesis consists of four parts. In the first chapter, the basic definitions and concepts used in the thesis ahave been given. In the second chapter, the basic concepts related to the solution of the inverse spectral and inverse nodal problems for the singularity Sturm-Liouville problem are given. In the third chapter, properties of Sturm Liouville operators with potential function as distribution function and behavior of spectral characteristics have been given. Finally, in the fourth chapter, the solution of the inverse nodal problem is given for Sturm Liouville operators with potential as u∈BV[0,π] in the case of u'= q, the potential function being the distribution function.