Hölder sınıfından olan potansiyelli Sturm-Liouville operatörü için ters nodal problemler
Inverse nodal problems for the Sturm-Liouville operator with potential from the Holder class
  1. Tez No: 711371
  2. Yazar: HİLAL ÖZTÜRK
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SEVİM DURAK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Matematik, Mathematics
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sivas Cumhuriyet Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 97
Özet
Sunulan çalışmada, Hölder sınıfından olan potansiyelli Sturm-Liouville problemleri için ters nodal problemler incelenmiştir. Tez dört bölümden oluşmaktadır. Birinci bölümde, tezin farklı bölümlerinde kullanılmak üzere verilen ve ters problemler teorisinde sık kullanılan temel tanım ve kavramlar verilmiştir. İkinci bölümde, Hölder sınıfından olan potansiyele sahip Sturm-Liouville operatörü için ters spektral ve ters nodal problemlerin çözümü ile ilgili temel bilgiler verilmiştir. Üçüncü bölümde, potansiyel fonksiyonu Hölder sınıfından olan Sturm-Liouville operatörlerin özfonksiyonlarının özellikleri, spektral karakteristiklerin davranışları ve nodal noktaların davranışları verilmiştir. Ve son olarak bu bölümde ters nodal problemin çözümü ile ilgili teorem ispatlanmıştır. Dördüncü bölümde ise Coulomb potansiyelli Sturm-Liouville operatörlerin nodal noktalarının davranışları incelenmiş ve ters spektral ve ters nodal problemlerin çözümü ile ilgili teklik teoremleri ispatlanmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, inverse nodal problems are investigated Sturm-Liouville problems for potential from the Hölder class. This thesis consists of four parts. In the first chapter, the basic definitions and concepts which are given to be used in different parts of the thesis and which are frequently used in inverse problem theory are given. In the second chapter, basic information about the solution of the inverse spectral and inverse nodal problems for the Sturm-Liouville operator with potential from the Hölder class is given. In the third chapter, the properties of the eigenfunctions of Sturm-Liouville operators whose potential function is of the Holder class, the behavior of the spectral characteristics and the behavior of the nodal points are included. In addition, the theorem related to the solution of the inverse nodal problem is proved in this section. In the fourth chapter, the behavior of the nodal points of Sturm-Liouville operators with Coulomb potential is examined and the uniqueness theorems related to the solution of inverse spectral and inverse nodal problems are proved.