Beyin metastazı nedeniyle yapılan tüm beyin radyoterapisinde skalp korumasının dozimetrik karşılaştırılması
  1. Tez No: 683691
  2. Yazar: MEHMET DEMİRTAŞ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SUHEYLA AYTAÇ ARSLAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Radyasyon Onkolojisi, Radiation Oncology
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Radyasyon Fiziği Uygulamaları Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Sağlık Fiziği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 75
Özet
Bu çalışmanın amacı, beyin metastazli hastalarda skalp korumasını incelemektir. Bu çalışma İnönü Üniversitesi Turgut Özal Tıp Merkezi Radyasyon Onkolojisi Kliniğinde tedavi görmüş ve tedavi süreci bitmiş 10 beyin metastazlı hastanın planlama verileri, klinikte bulunan cihazlar ve dozimetrik sistemler kullanılarak gerçekleştirilmiştir. Çalışmada gereçler olarak, Tomotherapy Hi-Art Cihazı, Varian Clinac IX Cihazı, Toshıba Aquılıon LB Bilgisayarlı Tomografi Cihazı, Tomotherapy Accuray Planning Station Tedavi Planlama Sistemi, Varian Eclipse Tedavi Planlama Sistemi ve Randofantom kullanılmıştır. Çalışma sonucunda gerek VMAT gerekse Helikal Tomoterapi teknikleri kullanılarak tüm beyin ışınlamalarında PTV dozlarında düşüklük olmadan, lens ve skalp korumasının mümkün olduğu sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to examine scalp protection in patients with brain metastasis. This study was carried out by using the planning data of 10 brain metastasis patients who were treated in the Radiation Oncology Clinic of Inönü University Turgut Özal Medical Center and whose treatment process was completed, using the devices found in the clinic and dosimetric systems. In the study, Tomotherapy Hi-Art Device, Varian Clinac IX Device, Toshiba Aquile LB Computed Tomography Device, Tomotherapy Accuray Planning Station Treatment Planning System, Varian Eclipse Treatment Planning System and Randofantom were used. As a result of the study, it was concluded that lens and scalp protection was possible without low PTV doses in whole brain irradiation using both VMAT and Helical Tomotherapy techniques.