Kısa ve uzun interval antrenmanlarla ısınmanın oryantiring sürat parkurunda performans parametrelerine akut etkisi
Acute effect of warm up with short and long interval training on performance parameters in the orienteering sprint race
- Tez No: 683690
- Danışmanlar: DOÇ. DR. İRFAN YILDIRIM
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Mersin Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 69
Özet
Bu çalışmada birçok branşta kullanılan interval antrenmanların oryantiring branşında müsabaka öncesi ısınma sürecinde performansa olan akut etkisinin (parkur süresi, laktat toleransı, BDNF, kortizol) incelenmesi amaçlanmıştır. Araştırmanın örneklemini 16 erkek elit oryantiring sporcusu oluşturmuştur. Araştırmada katılımcılara sırasıyla Cooper testi ve kısa/uzun interval ısınma protokolü uygulanmış, sonrasında oryantiring sprint parkuru yaptırılmıştır. Katılımcılardan bilişsel ve stres düzeylerini belirlemek maksadıyla her ısınma protokolünde (kısa/uzun) 5 farklı zaman diliminde olmak üzere toplamda 10 kan numunesi [(1) antrenmanın 15 dakika öncesinde, (2) antrenmanın hemen sonrasında, (3) sprint parkuru bitiminde, (4) parkur bitiminden 30 dk. sonrası ve (5) 24 saat sonrası] alınmıştır. Parkur bitirme süresi ile VO2max değerleri arasındaki ilişki Pearson Korelasyon analizi ile, beyin kaynaklı nörotrofik faktör (BDNF), kortizol ve laktatın zaman grup ilişkisi ise tekrarlı ölçümlerde iki faktörlü ANOVA testi ile değerlendirilmiştir. Parkur bitirme süresinin ısınma protokollerine (kısa ve uzun interval) göre değişimine bağımsız gruplar t testi ile bakılmıştır. Parkur bitirme süresinin ısınma protokollerine (kısa ve uzun interval) göre etkileşimi ise çoklu değişken regresyon analizi ile belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
It was aimed to examine the acute effects of interval training, which is used in different sports branches, on the performance (course duration, lactate tolerance, BDNF, cortisol) during the pre-competition warm-up period in the orienteering branch. A total of sixteen male elite orienteering athletes were recruited in this study. Upon completion of the Cooper test and the short/long interval warm-up protocol, all participants underwent an orienteering sprint track protocol. To determine the cognitive and stress levels of the participants, a total of 10 blood samples were taken in 5 different periods in each warm-up protocol (short/long) [(1) 15 minutes before the training, (2) immediately after the training, (3) at the end of the sprint parkour, (4 ) 30 minutes after protocol (5) after 24 hours after protocol]. The associations between the finish time of the protocol and VO2max values were evaluated with Pearson Correlation analysis, and the time group interaction between the brain derived neurotrophic factor (BDNF), cortisol and lactate was evaluated using a two-way ANOVA test with a repeated measures design. The variation of the protocol finish time according to the warm-up protocols (short and long intervals) was examined with the independent samples t-test. However, the interactions between the protocol duration during the different warm-up protocols (short and long intervals) were tested through multivariate regression analysis.